A francia jobbközép kormány rendelettel kívánja felpuhítani a korábbi baloldali kormány által bevezetett munkaidő-csökkentést. A jogszabály egyelőre egy-másfél évre tenné lehetővé a korábbinál több túlóra megkövetelését, azt követően a szakszervezetek és a munkavállalók szektoronkénti megegyezésére bízza a további szabályozást - nyilatkozta Francois Fillon, a szociális ügyek minisztere. A szocialisták vezette kormány 1998-ban rövidítette le 39-ről 35 órára a heti munkaidőt, emellett évi 130-ra korlátozta a túlórák számát abból a megfontolásból, hogy ez a munkahelyek számának növekedéséhez, így a munkanélküliség mérséklődéséhez vezet. Az elemzők többsége szerint a terv nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, a munkaadókat viszont nehéz helyzetbe hozta. Szervezetük, a Medef követeli, hogy az engedélyezett túlóraszámot legalább évi 200 órára emeljék, ami gyakorlatilag a 39 órás munkahét visszaállítását jelentené. A Le Parisien című lap értesülése szerint ennek elkerülése érdekében a rendelet valószínűleg csak 180 órát fog engedélyezni.
A jobboldali kormány egyik legfontosabb választási ígérete volt a munkaadók számára a munkaidő rugalmasabbá tétele. A törvény hatályon kívül helyezését azonban nem merték kilátásba helyezni, mivel a rövidített munkahét igen népszerűvé vált, emellett a kormány szeretné elkerülni az összecsapást a szakszervezetekkel. Korántsem biztos azonban, hogy ez utóbbi sikerülni fog, miközben a munkaadók sem teljesen elégedettek. A Medef vezetője, Ernest-Antoine Seilliere elsősorban az ellen tiltakozott, hogy a kormány ezzel együtt a minimálbér emelését is tervezi, ami szerinte számos munkahely megszűnéséhez fog vezetni. A munkaadók emellett végleges döntést szerettek volna a munkaidő kérdésében, hogy ne kelljen alkudozniuk a szakszervezetekkel.
(NAPI)
