Németországban a munkanélküliek száma márciusban a szezonális kiigazítás figyelembevételével 8 ezer fővel, 3,968 millió főre esett vissza - közölte tegnap a szövetségi munkaügyi hivatal, hozzátéve, hogy a munkanélküliségi ráta változatlanul 9,6 százalék volt. A 2000 decembere óta első csökkenés a legtöbb elemzőt váratlanul érte: a Bloomberg által megkérdezett szakértők 12 ezer fős növekedést valószínűsítettek. Az EU-normák szerint harmonizált németországi munkanélküliségi ráta a 8,4 százalékos uniós átlagnál kisebb (a februárival azonos), 8,1 százalék volt.
A kiigazítatlan, politikailag érzékenyebb adat szerint az állástalanok száma ugyan 140 ezer fővel, 4,156 millió főre csökkent, ám a szeptemberi újraválasztásáért kampányoló Gerhard Schröder kancellár által korábban beígért legfeljebb 3,5 milliótól ez még nagyon messze van.
Florian Gerster, a munkaügyi hivatal közelmúltban kinevezett szociáldemokrata vezetője úgy nyilatkozott, hogy a januárban életbe lépett új munkaügyi jogszabályok eddig mintegy 180 ezer embert segítettek álláshoz, a magánszektorban való elhelyezkedést elősegítő, fejenként 1,5-2,5 ezer euró állami támogatást az elmúlt két hétben 10-20 ezren vették igénybe. Gerster szerint a várt gazdasági élénkülés nyomán érezhető munkaerő-piaci javulás csak a második félévben várható. Schröder kihívója, a kereszténydemokrata Stoiber előző nap az egymást követő vállalati csődök kapcsán hibás gazdaságpolitikával, valamint az indokoltnál rugalmatlanabb szabályozás fenntartásával vádolta a kormányt. Elemzői vélemények szerint egyelőre korai lenne a munkaerő-piaci helyzet tartós javulásáról beszélni, mivel nem tudható, milyen ütemben élénkül a gazdaság. Az állástalanok száma mindenesetre ma 156 ezer fővel több, mint egy évvel ezelőtt.
(NAPI)
