BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Lengyelország hajlandó kárpótolni a befektetőket

2002. március 26. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Lengyelország összesen mintegy 1,2 milliárd dollárnyi kompenzációt fog fizetni azoknak a külföldi befektetőknek, amelyeknek jelenleg 100 százalékos adókedvezményét Varsó az Európai Unió előírásait követve a remélt 2004. évi csatlakozás előtt kénytelen lesz módosítani - közölte Jacek Piechota gazdasági miniszter. A lengyel kormány eddig teljes adókedvezményt adott a legelmaradottabb, magas munkanélküliségi rátával küszködő térségekben kialakított különleges gazdasági zónákban (SEZ) befektető külföldi és hazai vállalkozóknak, ám ez ellentétben áll a piaci versenynek az EU-ban hatályos szabályozásával. Az érintett befektető cégek által kilátásba helyezett kártérítési perek elkerülése érdekében a kormány még tárgyal Brüsszellel, ám amennyiben nem sikerül haladást elérnie, a szűkös költségvetési források ellenére vállalja a 2,0-5,0 milliárd zloty (0,485-1,21 milliárd dollár) közötti kompenzáció kifizetését - erősítette meg Piechota.
A különleges gazdasági övezetek 1997. évi kialakításakor Varsó tíz évre elengedte az ott beruházó cégek társasági adóját, további öt évre pedig 50 százalékos kedvezményt ígért. Az ösztönzők hatására - többek között a General Motors és a Toyota Motor részvételével - az elmúlt években a program 2000-ben történt felfüggesztéséig több száz millió dolláros fejlesztések váltak valóra.
A februárban már 18,1 százalékos rekordszintre emelkedő munkanélküliség leszorítása érdekében a kormány az elmúlt hetekben olyan gazdasági ösztönző csomagot készített elő, amely összhangban van az unió vonatkozó irányelveivel, ennek parlamenti jóváhagyása azonban még hátravan. A kormány szándéka szerint a csatlakozási tárgyalásokon a versenyjogra vonatkozó fejezetet júliusban zárják le.
G. S.

Sebő Gábor
Sebő Gábor

Ez is érdekelhet