Az euróövezetben mától az euró az egyedüli törvényes fizetőeszköz; a január 1. óta párhuzamosan még elfogadott nemzeti valuták megszűntek. A 12 tagállamban forgalomban lévő eurókészpénz mennyisége mára meghaladta a 242 milliárdot, miközben a még forgalomban lévő nemzeti valuták összértéke az év elején indult fokozatos kivonás eredményeként három nappal ezelőtt már csak 42 milliárd eurót tett ki.
A forgalomból végleg kiszorult nemzeti valutákat a jegybankok még évekig kötelesek euróra átváltani (NAPI Gazdaság, 2002. február 28.,14.oldal).
A Focus Money e heti számában közzétett közvélemény-kutatási eredmények szerint a német lakosság 47,7 százaléka szíve szerint inkább márkával fizetne, ha lehetősége lenne rá és hasonló, 47,5 százalékos arányt képviselnek azok, akik az új euró bankjegyekkel és érmékkel elégedettek. Kiderült, hogy a nők jobban kötődnek a megszokotthoz, mint a férfiak: előbbieknek 54 százaléka, utóbbiaknak 40 százaléka ragaszkodna a márka további használatához; ugyanakkor a fizikai munkát végzőknek 70,9 százaléka bánja a márka végleges eltűnését. A legutóbbi franciaországi felmérésből kiderül: a lakosságnak közel 40 százaléka bánja, hogy a frank 641 év után megszűnt törvényes fizetőeszköznek lenni. Klaus Liebscher, az osztrák jegybank kormányzója elismerte, hogy a schillingtől való végső búcsút jogosan övezi nosztalgia, mivel a nemzeti valuta a II. világháborút követő gazdasági prosperitás egyik jelképévé vált. Az Európai Központi Bank elismeréssel nyugtázta a történelem eddigi legnagyobb készpénzcseréjének sikeres végrehajtását.
G. S.
