A lengyel kormány elfogadta a német ajánlatot, így Berlintől kap MiG-29-eseket és Leopárd harckocsikat hadereje megerősítésére - jelentette be pénteki sajtóértekezletén Jerzy Szmajdzinski nemzetvédelmi miniszter. Mint mondta, szükségük van a MiG-21-eseket leváltani képes olyan gépekre, amelyekkel repülni tudnak pilótáik. Az NDK-tól az országegyesítéssel „örökölt" 23 használt, de modernizált és rakétákkal felfegyverzett orosz vadászgépet és a raktári készletből származó 128 Leopard 2A4 típusú harckocsit ingyen kapják meg a lengyelek, csak az újbóli üzembe helyezés költségeit kell vállalniuk. Janusz Zemke miniszterhelyettes szerint a harckocsik listaára 1,5 milliárd zloty (1 dollár=4,13 zloty) volna, de így csak 90 millióba kerülnek, a vadászgépekre pedig 120 millió zlotyt kell költeni - közölte a PAP lengyel hírügynökség.
A jelenleginél korszerűbb harckocsikkal lecserélhetik a legrégibb szovjet T-72-es tankokat, ami évente 80 milliós megtakarítást tesz lehetővé, s így növelhetik a lengyel haderő NATO-kompatibilitását. Szmajdzinski hangsúlyozta, hogy nem vásárlásról van szó, és az új beszerzés miatt nem állítják le a T-72-esek lengyel gyárakban történő korszerűsítését, átalakítását a hazai fejlesztésű PT-91-es típusra. A lengyel ipar csak nyer az új tanktípus megjelenésével, a javítást, szervizelést a németek biztosította technológiával a lengyel üzemek végzik majd.
A miniszter közölte, hogy reményeik szerint augusztus közepére lezárhatják a vadászgép-vásárlási tendert, amelyben egyelőre egyenlők az esélyei az amerikai F-16-osnak, a svéd-brit Gripennek és a francia Mirage-nak. A 60 vadászgép tervezett beszerzése, a rendszerváltás óta a legnagyobb lengyel fegyverüzlet értékét 2,5-3,5 milliárd dollárra becsülik - írta a Reuters.
B. T. J.
