BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kismértékben csökken a cseh külkerhiány

A cseh külkereskedelem hiánya 2001-ben várhatóan mintegy 120 milliárd korona lesz, kissé kevesebb az előző évi 127 milliárd koronás hiánynál - mondta Martin Tlapa, a cseh külkereskedelmet támogató Czechtrade kormányügynökség vezérigazgatója kedden. A cseh statisztikai hivatal adatai szerint a tavalyi első tizenegy hónap alatt a hiány 97,7 milliárd koronát ért el, 2 milliárddal kevesebbet, mint 2000 első tizenegy hónapjában – írja az MTI.

2002. január 22. kedd, 11:31

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Tlapa elmondta, hogy 2001. a cseh exportőrök számára igen nehéz év volt. Az első félévben a magas kőolajárak, a második félévben a nyugat-európai és az amerikai recesszió, illetve az erős korona rontotta az eredményeket. Komoly kockázatnak tartja azt is, hogy a cseh kivitel 70 százaléka az európai uniós piacra irányul, ebből 40 százalék a német piacra jut. Ez nyugat-európai gazdasági hanyatlás esetén veszélyt jelent - jegyezte meg. Ugyanakkor úgy vélte, hogy az Európai Unió Csehország számára egyszersmind biztonságot is jelent, és ezért a Czechtrade újabb uniós piacok megszerzésére törekszik.
Tlapa úgy látja, hogy a cseh exportőr cégek helyzete nem ideális. Az export felét mintegy 180 vállalat teljesíti, ezek egyenként több mint egymilliárd korona értékű árut szállítanak évente külföldre. A kivitel további 33 százaléka 1500 olyan cégre jut, amelyek kivitele egyenként 100 millió és egymilliárd korona között van. További 35 ezer olyan exportőr cég van, amelyek kivitele nem haladja meg a tízmillió koronát: ezek adják a kivitel 4 százalékát.

Ábrahám Ambrus
Ábrahám Ambrus

Ez is érdekelhet