Argentínában pénteken a három heti szünetet követően újraindult bankközi devizakereskedésben rögtön a nyitás után 1,5-1,6 peso/dollárra ugrott, majd 1,8-ig emelkedett az 1991 óta rögzített 1:1 dollár/peso árfolyam. Igazolódott tehát az elemzők jóslata, hogy nem lesz tartható az egy héttel ezelőtt a versenyképesség fokozása érdekében 1,4 pesóra leértékelt, elvileg a külkereskedelmi tranzakciókra érvényes szint. A Goldman Sachs befektetési bank szerint három hónap múlva 2,25 pesón, az év végén pedig 3 pesón jegyzik majd a dollárt. A szabadon eső peso egyúttal a nyolcvanas években tapasztalt évi 5000 százalékos hiperinfláció rémét vetíti előre, ami még inkább visszavetheti a több mint három éve recesszióban lévő gazdaságot.
A lakosság a peso rohamos értékvesztése láttán és a bankbetétek befagyasztása miatti kétségbeesésében ismét megrohanta a pénzváltókat. A drákói rendelkezések elleni tiltakozásul folytatódtak a zavargások: Buenos Airesben több ezer fiatal kirakatüvegeket tört be, tüzeket gyújtott és pénzkiadó automatákat vert szét. A rohamrendőrség könnygázzal válaszolt és az utcai harcokban több tucatnyian sérültek meg. A korlátozások értelmében a 10 ezer dollárnál nagyobb összegű folyószámlákat és a 3 ezer dollárnál nagyobb megtakarításokat betétté alakítják, amelyekhez egy évig nem lehet hozzájutni. A tartós lekötésű nagyobb összegű dollárszámlákra havonta évi 2 százaléknak megfelelő kamatot fizetnek, de ezekhez legkorábban másfél év múlva lehet hozzáférni. A több mint 20 milliárd dollárnyi összeget érintő befagyasztás azt a célt szolgálja, hogy elkerülhető legyen a bankok össszeomlása. A Világbank szóvivője közölte: figyelemmel követik az argentin hatóságoknak a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) folytatott technikai jellegű egyeztetéseit, ezek lezárulta után válik lehetővé, hogy a Világbankkal is tárgyalások kezdődjenek. David de Ferranti, a bank latin-amerikai ügyekért felelős alelnöke találkozott Remes Lenicov gazdasági miniszterrel, és a megbeszélésekről kiszivárogtatott értesülések szerint egyáltalán nem volt elragadtatva az új gazdasági intézkedésektől. Így az igazgatótanács egyelőre nem foglalkozik az argentin hitelezés felújításával. Anne Krüger, az IMF vezérigazgató-helyettese ugyanakkor leszögezte: a korrupcióra kitűnő alkalmat adó kettős árfolyamrendszert mihamarább meg kell szüntetni. Egyúttal érzékeltette, hogy amíg nincs valamirevaló gazdasági program, nincs miről tárgyalni. Jorge Todesca gazdasági miniszterhelyettes szerint a Valutaalap a helyzet alapos ismerete nélkül osztogat messziről tanácsot, miközben a kormány megfeszített erővel dolgozik a gazdasági programon. (Háttércikkünk a 15. oldalon)
(NAPI)
