Vlagyimir Putyin orosz elnök tegnap aláírta és a parlamentnek továbbította a nukleáris hulladékok importját szabályzó törvény tervezetét. A javaslat értelmében bármilyen eredetű sugárzásveszélyes anyag importjához egy újonnan felállítandó szakértői bizottság előzetes jóváhagyása szükséges. A 20 fős bizottság élén Zsoresz Alferov Nobel-díjas fizikus áll majd és az elnöki hivatal, a kormány, illetve a parlament alsó- és felsőháza egyaránt 5 tagot delegál a testületbe. Az előterjesztők számítása szerint a következő évtizedben a biztonságos elhelyezés és újrafeldolgozás céljára importált mintegy 20 ezer tonna nukleáris hulladékból 20 milliárd dollár bevétele származik az államkincstárnak. Az orosz környezetvédő mozgalmak hevesen bírálják a javaslatot, mivel attól tartanak, hogy az ország a világon keletkező nukleáris hulladékok lerakóhelyévé válik.
