A brüsszeli bizottság meg kívánja vizsgálni, hogy nem kap-e az Électricité de France SA (EdF) állami garanciák és adókedvezmények formájában olyan támogatásokat, amelyek révén tisztességtelen előnyökhöz jut versenytársaival szemben - közölte tegnap Amelia Torres, a bizottság szóvivője. Bár az EdF illetékesei szerint 1982 óta egyetlen centime állami támogatást sem kaptak és a tavalyi 34,4 milliárd euró árbevétel mellett elért 1,17 milliárdos nyereség 40 százalékát befizették a költségvetésbe, a vetélytársak vádja szerint az állami tulajdon lehetővé teszi, hogy a cég másoknál jobb akvizíciós ajánlatokat tegyen, a jobb hitelkockázati besorolás révén pedig kisebb kamatokat kell fizetnie a felvett hitelek után. Az EdF a Moody's hitelminősítő intézettől a legjobb, AAA, az S&P-től pedig ennél csak egy fokkal gyengébb AA-plusz besorolást kapott, míg például a piacvezető olasz Enel S.p.A. a fentieknél három fokozattal gyengébb, AA3, illetve A-plusz minősítéssel rendelkezik.
A német kormány egy nappal korábban bejelentette, hogy törvénymódosítást készít elő annak érdekében, hogy elejét vegye az EdF szerinte nem piackonform németországi terjeszkedésének. Az energiatörvény tervezett módosítása természetesen nem nevesíti az EdF-et; a parlament elé beterjesztendő szöveg az elektromos energia importjának korlátozását javasolja mindazon országokból, amelyek még nem nyitották meg saját piacukat a versenytársak előtt. Hasonló okokból az elmúlt napokban a spanyol, majd az olasz kormány is törvényi úton drasztikusan korlátozta az EdF szavazati jogát az általa felvásárolt helyi energetikai cégekben.
Francois Roussely, az EdF elnöke a múlt héten jelentette be, hogy cége várhatóan tovább növeli az olasz Montedison-csoportban megszerzett 20 százalékos tulajdonhányadát a jövő szeptembertől érvényes opciós jogával élve, amely a Deutsche Bank AG által birtokolt 3,14 százaléknyi részvénypakett megszerzésére vonatkozik.
G. S.
