A Kőolajexportáló Országok Szervezete (OPEC) ma kezdődő rendkívüli miniszteri találkozója az Irak által leállított nyersolajkivitel ellenére belső források szerint várhatóan a jelenlegi kvóták fenntartása mellett fog dönteni. Bagdad a hét végén döntött az átlagosan napi több mint 2 millió hordót kitevő olajszállítások meghatározatlan ideig való leállításáról.
Miután az ENSZ Biztonsági Tanácsa a szokásos hat hónap helyett egyhangú szavazással mindössze egy hónapra újította meg az „olajat élelmiszerért” programot.
Ali Rodriguez, az OPEC főtitkára kijelentette, hogy az olajkínálat jelenleg kielégíti a keresletet és a szervezetnek egy hónap áll a rendelkezésére, hogy az esetleg szükségessé váló pótlás megosztásáról megegyezzenek. Rodriguez szerint az Észak-Amerikában tapasztalt piaci feszültség okát inkább a szűkös finomítói kapacitásban, semmint a globális kínálatban kell keresni. Hozzátette, hogy az OPEC tagállamai készek finomított termékek kivitelével hozzájárulni a magasra emelkedett az amerikai üzemanyagárak csökkentéséhez.
(NAPI)
