BUX 138403.54 0,57 %
OTP 44380 0,91 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az ukrán elnök leállította az energetikai privatizációt

Leonyid Kucsma ukrán elnök tegnap utasította új kormányát, hogy függesszék fel a villamosenergia-ipar privatizálásának folytatását. Az új kabinetben csaknem minden posztot az előző kormány miniszterei kaptak meg.

2001. május 31. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az ukrán államfő tegnap utasította a kormányt és az állami vagyonalapot, hogy függesszék fel az áramfejlesztő és -szolgáltató vállalatok privatizálását, noha ez a Nemzetközi Valutaalap (IMF) 2,6 milliárd dolláros - azóta befagyasztott - hitelprogramjának egyik kulcseleme volt. Az elnök sajtóhivatala a Reuters jelentése szerint azzal indokolta a döntést, hogy az érintett terület rendkívül fontos az ország gazdasága és a nemzetbiztonság szempontjából. Kucsma szerint szüneteltetni kell az energiaipar privatizálását és elemezni kell a privatizáció eddigi tapasztalatait. Az egy hónappal ezelőtt megbuktatott Juscsenko-kormány által hosszú halogatás után megkezdett program keretében idén hat regionális áramszolgáltató részvényeinek a többségét adták el. Az amerikai AES Corp. egyik cége két, a szlovák Vychodoslovenske Energeticke négy cégben vett 75 százalékos részesedést. Az eladások 150 millió dolláros bevételhez juttatták a költségvetést, és az elképzelések szerint csupán a kezdetét jelentették volna az összesen 27 áramszolgáltató, valamint az áramtermelő vállalatok értékesítésének. Az ország krónikus energiahiánytól szenved, az energiaipar igen rossz hatásfokkal és a hírek szerint korruptan működik. Ezen volt hivatott változtatni a most leállított privatizáció, amelyet az államfő már korábban is többször bírált.
Ezért némileg meglepő, hogy Kucsma az IMF-fel való kapcsolatokat burkoltan bíráló Anatolij Kinah miniszterelnöki kinevezésének parlamenti jóváhagyása (NAPI Gazdaság, 2001. május 30., 1. oldal) után sorra nevezi ki az új kormány tagjaivá az előző kabinet minisztereit. A Dow Jones jelentése szerint a tegnap kinevezett 13 kormánytag közül 10 ugyanazt a posztot töltötte be az előző kormányban, egy pedig magasabb rangra emelkedett. A gazdasági miniszter ismét Vaszil Rohovij, a pénzügyminiszter pedig Ihor Mityukov lett.
B. T. J.

Barabás János T.
Barabás János T.

Ez is érdekelhet