BUX 138403.54 0,57 %
OTP 44380 0,91 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A lengyel jegybank nem csökkentette a kamatokat

A varsói központi bank monetáris politikai tanácsa tegnapi ülésén a kormány nyomása ellenére úgy döntött, hogy nem csökkenti az irányadó kamatokat. A varsói kincstárügyi minisztérium bejelentette, hogy stratégiai befektetőknek adják el négy gázszolgáltató vállalat részvénytöbbségét.

2001. május 30. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A lengyel jegybank monetáris politikai tanácsa (RPP) tegnap változatlanul hagyta a kamatokat annak ellenére, hogy a kormány már két hónapja egyre erősödő nyomást gyakorol rá azok újabb csökkentése érdekében. Az RPP azzal indokolta a döntést, hogy nyolc hónapos csökkenés után ismét nőni kezdett az infláció, s a költségvetés deficitje már áprilisban elérte az egész évre tervezett szint 89,7 százalékát. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) véleménye szerint az év végére a büdzsé hiánya elérheti a bruttó hazai termék 2,5-3 százalékát, szemben a kormány által tervezett 1,8 százalékkal. Az idén eddig összesen 200 bázisponttal mérsékelték a kamatokat, amelyek ennek ellenére a legmagasabbak közé tartoznak Európában: a 28 napos intervenciós kamat 17 százalék maradt, ami 10 százalék fölötti reálkamatot jelent. A bejelentés hatására erősödött a zloty, mivel a befektetők bíznak benne, hogy a magas hozam vonzereje miatt friss külföldi tőke áramlik az országba. Elemzők a gazdasági növekedés lassulása, az infláció növekedése és a költségvetési kiadások megszaladása miatt számítottak erre a döntésre. A Bloomberg által megkérdezett szakértők szerint július előtt nem is várható a kamatok mérséklése.
A kormány ennek ellenére egyre erőteljesebben sürgeti a kamatok csökkentését, amiben mintha a gazdasági növekedés gyorsításának egyetlen lehetőségét látná. A gazdasági minisztérium érveit alátámasztandó közölte, hogy a GDP bővülése az idén várhatóan nyolc év óta a legalacsonyabb szintre, 3,5 százalékra mérséklődik, miközben a munkanélküliség megközelíti a 17 százalékot.
A kulcsfontosságú gazdasági mutatók romlása ugyanakkor politikai kérdés is, mivel szeptember 23-án parlamenti választás lesz, amelyen a közvélemény-kutatások szerint a baloldal fölényes győzelme várható a jelenleg kormányzó jobbközép fölött.
A varsói kormány tegnap jóváhagyta azt a tervet, amelynek értelmében négy körzeti gázszolgáltató vállalat 51-74 százalékos részvénytöbbségét eladja egy-egy stratégiai befektetőnek, fenntartva magának a jogot a tulajdonában maradó részvények későbbi piacra dobására. Ez gyakorlatilag a gázpiac megnyitását jelenti a külföldi nagyvállalatok előtt. A Reuters kincstárügyi tisztségviselőktől úgy értesült, hogy az értékesítésből közel 5 milliárd dolláros bevételre számítanak.
B. T. J.

Barabás János T.
Barabás János T.

Ez is érdekelhet