Az OECD tagállamainak külgazdasági és kereskedelmi miniszterei tegnap véget ért kétnapos párizsi tanácskozásukon megvitatták, milyen támogatást nyújthat a szervezet a kereskedelem liberalizációjához és a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) keretében tartandó világkereskedelmi tárgyalások új fordulójának megrendezéséhez. Kötelezettséget vállaltak arra, hogy a jövő év szeptemberére kitűzött johannesburgi csúcsértekezletre kidolgozzák a tartós gazdasági növekedés stratégiáját. Számos ajánlást fogadtak el a természeti erőforrások kiaknázásáról. Megállapították, hogy a világpiac megnyitása nélkül nem valósulhat meg a globalizáció és a technológiai fejlődés eredményeiből való részesedés. Az elfogadott nyilatkozat leszögezi: fontosnak tartják a további előrehaladást a világkereskedelem liberalizálása terén. Ehhez szükséges, hogy a novemberben Katarban sorra kerülő WTO-értekezleten egyetértés alakuljon ki az új világkereskedelmi tárgyalássorozat megindításáról. Mike Moore, a WTO főtitkára úgy vélte, szélesebben kell megvonni a világkereskedelmi tárgyalások tárgykörét, mint azt korábban tervezték, figyelembe véve a 140 WTO-tagország érdekeit - ezt az álláspontját támogatták a résztvevők, amit nyilatkozatban is megerősítettek.
A tárgyaláson félretették az Egyesült Államok és az Európai Unió közti vitás kereskedelmi kérdéseket, de nem sikerült ugyanezt elérni a környezetvédelem terén. Washingtoni követelésre meg kellett változtatni annak a nyilatkozatnak a szövegét, amely támogatásáról biztosította volna a kyotói egyezményt. Ehelyett egy olyan „felvizezett” változatot fogadtak el a harminc tagország környezetvédelmi miniszterei, amely szerint az OECD tagjainak döntő többsége szeretné, ha az üvegházhatás mérséklését szolgáló egyezmény hatályba lépne. Emellett a dokumentum kötelező érvény nélkül felszólította a tagországokat, hogy tegyenek lépéseket a klímaváltozások, az erdők és fajok kipusztulása és a vizek szennyezése ellen - írta a Reuters.
B. T. J.
