Brüsszeli tudósítónktól
A nemzetközi klímakonferencia elnöke, Jan Pronk holland környezetvédelmi miniszter az EU nevében új javaslattal állt elő az 1997-es kiotói megállapodás megmentésére: a széndioxid-kibocsátás visszaszorításában figyelembe vennék a gázt elnyelő erdőségek kiterjedését is. A tizenötök ezzel a gesztussal - amelyet eredetileg éppen Washington szorgalmazott - azt remélik, hogy Bush elnök visszatér az egyezményhez, amelynek támogatásától nemrég állt el a washingtoni kormány (NAPI Gazdaság, 2001. március 31., 2. oldal).
Júliusban Bonnban folytatódik a novemberben megrekedt amszterdami klímakonferencia; tavaly ősszel nem fogadták el az amerikai javaslatot, hogy ne csak az energiafogyasztás környezetbarát módjával csökkentsék a széndioxid-kibocsátást, de a káros gázokat elnyelő erdők is számítsanak. Pronk mostani indítványa szerint a kiotói megállapodásban vállalt értékek felét a természetes széndioxid-elnyeléssel is elérhetik, és ezért az ipari országoknak engedélyeznék, hogy külföldön is hozzájárulhassanak erdők telepítéséhez. Az emissziócsökkentés másik fele két elemből állna: a hazai fogyasztás visszafogásából és a külföldi „kibocsátáskapacitás” felvásárlásából. Pronk nem jelölte meg ezek százalékos arányát, de Amszterdamban még „túlnyomórészt hazai” korlátozásokról beszélt, ehelyett most „főként” szerepel. A miniszter emellett 2005-től egy alap létrehozását javasolja a fejlődő országoknak, amelybe az ipari államok évente összesen egymilliárd dollárt fizetnek a káros gázok kibocsátásának arányában. A tervet április 21-én New Yorkban 40 ország képviselői vitatják meg.
A kiotói szerződést elfogadó 185 ország azt vállalta, hogy 2012-ig 5,2 százalékkal csökkentik a széndioxid-kibocsátást az 1990. évi szinthez képest, ám eddig csak 30 ország ratifikálta a megállapodást.
Gordon Tamás
