BUX 138557.68 0,68 %
OTP 44490 1,16 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A Rotch Energy legalább 500 millió dollárt invesztálna gdanski finomítóba

A gdanski kőolajfinomító (RG) 75 százalékára ajánlatot tevő, Rotch Energy vezette konzorcium legkevesebb 500 millió dollárt fektetne a lengyel nagyvállalat fejlesztésébe, ha megnyerné a versenyt a másik érdeklődővel, a magyar Mol Rt.-vel szemben - jelentette az MTI a Puls Biznesu című lengyel gazdasági-pénzügyi szaklapra hivatkozva.

2001. március 19. hétfő, 12:30

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az MTI beszámolója szerint Keyvan Rahimian, a Rotch Energy elnöke szerint az angol cég ajánlatának alapvető előnye nem az általa ajánlott ár, hanem a nagyszabású cégfejlesztési program. Nem hivatalos értesülések szerint mind a Rotch, mind a Mol 200 millió dollárra értékelte a gdanski kőolajfinomítót.
A Rotch Energy tervezett fejlesztései révén a lengyel kincstár, az RG 25 százalékos tulajdonosa, évi 800 millió zlotyval több bevételre tesz szert az üzemanyagok jövedéki adójából, mint egyébként - mondta az elnök. Az angol cég szerint Lengyelországban elfér egymás mellett két konkurens olajvállalat - a gdanski kőolajfinomító és a plocki PKN Orlen -, hiszen a jóval kisebb Csehországban is két finomító működik, míg az 58 milliós Nagy-Britanniában tizenkettő.
Ahhoz, hogy az RG sikeresen vehesse fel a versenyt a PKN Orlennel, változásokra van szükség. A Rotch Energy kész finanszírozni a gdanski nagyüzem igazgatóságának tervét, hogy a jelenlegi évi 4 millióról 6 millió tonnára növeljék a feldolgozott kőolaj mennyiségét. Az angol cég környezetvédelmi befektetéseket is tervez, hogy a Gdanskban gyártott termékek minősége megfeleljen az EU-ban 2005 után érvénybe lépő követelményeknek. Ezek 50 százalékkal csökkentenék a károsanyag-kibocsátást is - mondta az elnök.
A konzorcium emellett jelentősen növelné - a jelenlegi 249-ről 1000-re - az üzemanyagtöltő állomások számát Lengyelországban. Az RG jelenleg főként csak az északi területeken látja el a benzinkutakat. Ezenfelül azt is ígéri, hogy a foglalkoztatást is növeli a gdanski kőolajfinomítóban.
A RG 75 százalékos tulajdonosa, a Nafta Polska idén június-július fordulójára tervezi a végleges befektető kiválasztását. A kincstárügyi minisztériumhoz közel álló források szerint azonban a tárca a pályázat érvénytelenítését és az ágazat szerkezetátalakítási programjának módosítását szeretné. Ez azt jelenti, hogy mégis bevonnák a PKN Orlent, amely keresi pozíciója megerősítésének lehetőségét a kelet-közép-európai térségben - írta a lengyel lap.

Economx
Economx

Ez is érdekelhet