Brüsszeli tudósítónktól:
Az EU energiapiaci liberalizációja során 2003-ig az ipari nagyfogyasztók, 2005-ig pedig a háztartások is szabad kezet kapnak a gáz- és villamosáram-szolgáltatók megválasztásában - ismertette a brüsszeli bizottság új javaslatait az Európai Parlamentben Loyola de Palacio, a testület energiapolitikáért felelős tagja. Az ötpontos javaslatcsomag - amelynek elfogadásáról az unió állam- és kormányfőinek jövő heti stockholmi találkozóján döntenek - szorgalmazza az egyes kormányoktól független felügyeletek létrehozását, ezek ellenőriznék a szolgáltatók árképzési mechanizmusát is. Brüsszel szerint törvényileg külön kell választani az energiatermelőket, illetve a hálózatokat működtető szolgáltatókat és pontosan körül kell írni a közüzemi szolgáltatás feltételeit, valamint az energiaellátás garantálásának módjait is. (Ez utóbbitól azt várják, hogy az EU országaiban elkerülhetővé válik egy a kaliforniaihoz hasonló energiaválság.) A javaslatcsomag emellett teljes transzparenciát követel az energiaszállítás költségeinek meghatározásában.
Az EU-ban egyébként az eredetileg tervezetthez képest gyorsabban zajlik az energiaszektor deregulációja: 1999 februárja óta az elektromos áram, 2000 augusztusa óta pedig a gázszolgáltatás piacát szabadítják fel fokozatosan a nagyüzemi fogyasztók részére. A gázszolgáltatásnak már átlag 78 százaléka, az áramszolgáltatásnak 66 százaléka liberalizált piacon bonyolódik le, az időarányosan tervezett 28, illetve 33 százalék helyett. Mindazonáltal tagállamonként nagy a szórás: Nagy-Britanniába és Németországban már 100 százalékban, a legtöbb tagállamban azonban még csak 20-30 százalékban szabadították fel a piacot.
Gordon Tamás
