Brüsszeli tudósítónktól
Belgium soros EU-elnöksége idején (az év második felében) az egyik legfontosabb témaként kívánja napirenden tartani az unió bővítését - nyilatkozta ma kezdődő magyarországi látogatása előtt Guy Verhofstadt belga kormányfő. A miniszterelnök az októberben tartandó informális genti csúcsra ideiglenes jelentést kér a brüsszeli bizottságtól a csatlakozási tárgyalások állásáról, a novemberi szokásos évi stratégiai jelentés előtt. Mint a miniszterelnök magyar újságíróknak Brüsszelben kifejtette, a tárgyalások felgyorsítása érdekében végiglátogatja a tagjelölteket és igyekszik azonosítani a hátralévő fejezetek problematikus pontjait, illetve a még megnyitásra váró fejezeteket. Verhofstadt szerint a nizzai csúcson „ellankadt a figyelem”, így eshetett meg, hogy Csehország és Magyarország nem lakosságának arányában részesül az Európai Parlament képviselői mandátumaiból, ezt azonban a csatlakozási tárgyalásokon ki lehet és ki is kell javítani, mert megengedhetetlen a régi és új tagok közötti megkülönböztetés.
A belga elnökséget lezáró lakeni nyilatkozatban az EU politikai céljáról, határairól, az integráció jövőjéről lesz szó; Brüsszel külön súlyt helyez az összehangolt közös menekültpolitika kialakítására. 1999-ben a tamperei csúcson a bevándorlás visszaszorításáról szóló határozatot fogadtak el - emlékeztetett Verhofstadt - és a belga törvényeket már ennek a szellemében változtatták meg. Verhofstadt a bővítéstől azt is várja, hogy csökken majd a gazdasági menekültek száma: a görög, spanyol és portugál csatlakozás beigazolta, hogy a belföldi jólét megteremtése fékezi az elvándorlást.
Gordon Tamás
