Brüsszeli tudósítónktól:
Brüsszel új intézkedéscsomagot terjesztett be a BSE-válság kezelésére, amelynek legfontosabb eleme, hogy év végéig meghosszabbítják a 30 hónapnál idősebb szarvasmarhák felvásárlását, júliustól azonban a tagállamok dönthetnek ezek megsemmisítéséről, a mostani kötelező kényszervágás helyett. Egyelőre tart a kergemarhakór keltette pánik: tavaly októberhez képest 25 százalékkal esett vissza a fogyasztás, az export drasztikusan csökken és az árak zuhanása az unióbeli gazdákat a csőd szélére sodorja. Franz Fischlernek, a brüsszeli bizottság agrárpolitikáért felelős tagjának hétpontos javaslata ezért változtatna az eddigi támogatási rendszeren. Ha az agrárminiszterek február 26-án elfogadják a javaslatot, akkor a jövőben csak azok a gazdaságok juthatnak kiegészítő pénzhez, amelyek 90-nél kevesebb szarvasmarhát tartanak és ezentúl hektáronként legfeljebb 1,8 állat után jár jövedelemtámogatás, szemben a jelenlegi 2,1-el. Ezen túlmenően 2001-2002-ben nem alkalmaznák az évi 350 ezer tonnában rögzített felvásárlási plafont.
Az EU szakértői testülete nem tudja teljesen kizárni, hogy egyes kecske- és juhfajták is BSE-fertőzöttek. Az unióban 1994 óta tilos a birkák és kecskék olyan állati eredetű táppal való etetése, amely tartalmazhatott BSE-t, korábban azonban előfordulhatott fertőzés - mondja a jelentés - ráadásul ezeknél az állatoknál nincs megbízható tesztelési módszer, ezért a pozitív diagnózisra sincs lehetőség.
Gordon Tamás
