Paul O'Neill, az Egyesült Államok új pénzügyminisztere a The New York Timesnak adott interjúban élesen bírálta a Valutaalapot, amely szerinte 1998-ban észérvekkel indokolhatatlanul dobott mentőövet Oroszországnak. Az IMF olyan korrupt és rosszul vezetett országoknak hitelez sok milliárd dollárt, amelyek maguk vitték válságba gazdaságukat - jelentette ki O'Neill. Az amerikai pénzügyminiszter egyúttal sürgette, hogy az IMF hozza nyilvánosságra azon országok nevét, amelyek gazdaságának állapota elkerülhetetlenül válság kialakulásával fenyeget.
Az IMF hivatalosan nem kommentálta az interjút, de egy meg nem nevezett magas rangú tisztségviselője a Reutersnak elmondta, hogy O'Neill felvetései teljesen ésszerűek, és azok egyébként mind a nemzetközi hitelszervezeten belül, mind azon kívül gyakran hallhatóak. Az IMF egy másik tisztségviselője szerint az interjúval az Alcoa egykori elnöke csak jobboldali elkötelezettségét igyekezett bizonyítani. Mint a Reuters megjegyzi, a Valutaalapot széles körű bírálatok érték amiatt, hogy nem tett meg mindent az 1997-1998-as ázsiai pénzügyi válság megoldása érdekében, amely végül mély nyomokat hagyott az egész világgazdaságon. Az IMF azonban tanult a hibákból, és megismétlődésük elkerülésére elkötelezte magát a változtatások mellett, mint azt Horst Köhler vezérigazgatóvá történt kinevezése óta tett nyilatkozatai is mutatták. Az utóbbi években egyébként már megfeszített munka folyt többek között az O'Neill által emlegetett kérdésekben is. Az IMF kebelén belül azonban sokan úgy gondolják, hogy a gazdasági problémákkal küzdő országok „feketelistájának” elkészítése és nyilvánosságra hozatala a szándékolttal ellenkező hatással járna, azaz önbeteljesítő módon a válság valóban bekövetkezne, mivel a piacok pánikba esnének. Ami pedig a korrupciót illeti, meg van kötve a Valutaalap keze, hiszen egyetlen válságba került országtól sem tagadhatja meg a hitelt arra hivatkozva, hogy saját korrupciója és gazdaságirányítási hibái sodorták bajba.
B. P. A.
