BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Brüsszel módosítaná az osztrák ökopontrendszert

Az EU brüsszeli bizottsága azt tervezi, hogy megszünteti az Ausztrián áthaladó kamionok számának eddigi korlátozását, és az úgynevezett ökopontrendszert kizárólag a károsanyag-kibocsátásra alapozza.

2000. december 22. péntek, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Brüsszeli tudósítónktól:
Ausztriában a növekvő teherautó-forgalom mellett jelentősen csökken a levegő szennyezése: 1991-hez képest a kamionok ma 55,7 százalékkal kevesebb káros gázt bocsátanak ki, amit a brüsszeli bizottság az ökopontrendszer sikerének tekint. A bizottság szerint a pontrendszert fenn kell tartani, de a jövőben kizárólag a kibocsátást kell alapul venni; meg kell szüntetni a járművek számának korlátozását, amit az osztrák EU-csatlakozáskor, 1995-ben kötött megállapodás záradéka tartalmaz. Bécs máris közölte, hogy az ökopontrendszer módosítását ellenzi, és azt az osztrák EU-csatlakozásról szóló szerződés megsértésének tekintené.
Az osztrák ökopontrendszer eredeti célkitűzése az volt, hogy az 1991-es referenciaévben mért környezeti szennyezést 2003-ra 60 százalékkal mérsékeljék. Minden tagállam évente meghatározott mennyiségű pontot kapott, amelyből az Ausztrián áthaladó teherautók „gazdálkodhatnak”, az általuk kibocsátott gáz alapján. A szerződés záradéka azonban megengedi, hogy ha egy ország több mint 8 százalékkal túllépi az 1991-es teherautó-forgalmát, akkor a következő évben ezzel arányosan csökkentsék az ökopontokat. Ez viszont Brüsszel szerint aránytalanságokhoz vezetett, ezért azt javasolja, hogy a járművek számának kérdését kezeljék külön. Brüsszel, mint Gilles Gantelet, a bizottság szóvivője közölte, kész ebben az ügyben új kezdeményezéseket tenni, egyebek között intézkedéseket hozni a vasúti fuvarozás fejlesztésére.
Gordon Tamás

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet