Brüsszeli tudósítónktól:
Ausztriában a növekvő teherautó-forgalom mellett jelentősen csökken a levegő szennyezése: 1991-hez képest a kamionok ma 55,7 százalékkal kevesebb káros gázt bocsátanak ki, amit a brüsszeli bizottság az ökopontrendszer sikerének tekint. A bizottság szerint a pontrendszert fenn kell tartani, de a jövőben kizárólag a kibocsátást kell alapul venni; meg kell szüntetni a járművek számának korlátozását, amit az osztrák EU-csatlakozáskor, 1995-ben kötött megállapodás záradéka tartalmaz. Bécs máris közölte, hogy az ökopontrendszer módosítását ellenzi, és azt az osztrák EU-csatlakozásról szóló szerződés megsértésének tekintené.
Az osztrák ökopontrendszer eredeti célkitűzése az volt, hogy az 1991-es referenciaévben mért környezeti szennyezést 2003-ra 60 százalékkal mérsékeljék. Minden tagállam évente meghatározott mennyiségű pontot kapott, amelyből az Ausztrián áthaladó teherautók „gazdálkodhatnak”, az általuk kibocsátott gáz alapján. A szerződés záradéka azonban megengedi, hogy ha egy ország több mint 8 százalékkal túllépi az 1991-es teherautó-forgalmát, akkor a következő évben ezzel arányosan csökkentsék az ökopontokat. Ez viszont Brüsszel szerint aránytalanságokhoz vezetett, ezért azt javasolja, hogy a járművek számának kérdését kezeljék külön. Brüsszel, mint Gilles Gantelet, a bizottság szóvivője közölte, kész ebben az ügyben új kezdeményezéseket tenni, egyebek között intézkedéseket hozni a vasúti fuvarozás fejlesztésére.
Gordon Tamás
