Az orosz törvényhozás alsóháza tegnap első olvasatban elfogadta azt a törvénytervezetet, amely lehetővé teszi kiégett nukleáris fűtőelemek importját tárolás és feldolgozás céljából. (Az elemeknek a használat során csak 20-40 százaléka ég ki, 50 százalékban megmarad bennük a 235-ös urán, emellett plutónium termelődik). A kormány előterjesztése szerint Oroszország a következő 10-20- évben 21 ezer tonna kiégett atomerőművi fűtőelemet importálna, ami közel 20 milliárd dollár bevételt jelentene. Az illetékes tárcák szerint biztonságosan lehet tárolni és feldolgozni a nukleáris anyagokat - írja az MTI -, a környezetvédők azonban ezt kétségbe vonják és azzal vádolják az atomenergia-ügyi minisztériumot, hogy nukleáris szemétteleppé akarja változtatni az országot. Oroszországban eddig csaknem tízezer tonna saját kiégett nukleáris üzemanyag halmozódott fel. Szerte a világon jelenleg mintegy 200 ezer tonna nukleáris hulladékot tartanak ideiglenes tárolókban és csak Franciaország, valamint Nagy-Britannia foglalkozik ilyen anyagok kereskedelmi feldolgozásával.
