BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Késik a jugoszláv donorkonferencia

Legkorábban fél év múlva ülhet össze a Jugoszlávia támogatásáról szóló nemzetközi konferencia, amelynek egyik feltétele, hogy Belgrád ismét tagja legyen a Nemzetközi Valutaalapnak (IMF) és a Világbanknak. A jugoszláv miniszterelnök-helyettes Brüsszelben bejelentette: a közeljövőben irodát nyit Belgrádban az ENSZ háborús bűnöket kivizsgáló bírósága.

2000. december 12. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Brüsszeli tudósítónktól:
A Világbank és az Európai Unió közös szervezésében vitatták meg Brüsszelben a donorországok és Jugoszlávia képviselői az országnak szánt anyagi támogatás feltételeit, meghallgatva azt is, hogy melyek lennének Belgrád legfontosabb kérései. A Világbank tavaszra méri fel a jugoszláv gazdaság talpra állításának középtávú tervét, majd Belgráddal is konzultálnak róla. Ezt követően ülhet össze a donorkonferencia, legkorábban nyár elején - mondta a Világbank alelnöke, Johannes Linn. Belgrád időre teljesíti a nemzetközi támogatás feltételeit - ígérte meg Labus jugoszláv miniszterelnök-helyettes -, többek között rövidesen irodát nyit a jugoszláv fővárosban a hágai nemzetközi bíróság, amelynek technikai munkatársai már megtették az előkészületeket. Az ország még ebben a hónapban újra tagja lesz a Nemzetközi Valutaalapnak, jövőre pedig remélhetőleg a Világbanknak is, bár az utóbbival még 1,7 milliárd dolláros adósságot kell rendezni. (Az ország külső adóssága 11,7 milliárd dollár, amelynek négyötödét már törleszteni kellett volna.)
Az ENSZ becslése szerint Jugoszláviának a következő két-három hónapon belül mintegy félmilliárd dollárra van szüksége az energiaszükséglet és a különféle szociálpolitikai kiadások fedezésére. A belgrádi kormány a kétoldalú kapcsolatokon keresztül remél anyagi támogatáshoz jutni - például orosz gázszállításhoz is -, arra törekedve, hogy egy-két év múlva már ne legyen külső segítségre szorulva. A kormány gazdasági reformcsomagot dolgoz ki azzal a céllal, hogy 2007 táján az ország beléphessen az Európai Unióba.
Gordon Tamás

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet