Brüsszeli tudósítónktól:
Az Európai Unió három évvel ezelőtt szabadította fel a távközlés piacát, és a szektor szinte minden szegmensét illetően kedvezőek a tapasztalatok. Az ágazat növekedése, amely tavaly 9 százalékos volt, kiemelkedő szerepet játszik az unió egészének gazdasági növekedésében és a munkahelyek teremtésében - állapítja meg a bizottság jelentése. A távközlési vállalatok száma tavaly 80 százalékkal gyarapodott. Nemcsak a fogyasztók számára kedvező hír, hogy a monopóliumok megszűnése jelentős árcsökkenéssel járt már eddig is, és a tarifák mérséklődése tovább folytatódik. Tavaly a belföldi vezetékes beszélgetések díja a vállalatok számára 10,5, a lakosság számára 4,6 százalékkal csökkent, a nemzetközi beszélgetéseké pedig 15,1, illetve 13,5 százalékkal. A mobiltelefonok elterjedését jól szemlélteti, hogy Finnországban már 70 százalékos a penetráció és a sor végén álló Belgiumban is 39 százalék. Egyre szélesedik az internethasználók köre, bár még nem közelíti meg az Európai Unió legfontosabb referenciájának számító amerikai adatot.
A jelentés megállapítja, hogy a piacot felügyelő intézmények mindenütt működnek, de a kereteket még nem töltik ki eléggé: a jövőben fokozottabban kell figyelniük arra, hogy az egykori állami cégek, amelyek piaci részesedése még mindig magas, nem játsszák-e ki a versenyszabályokat például azzal, hogy leányvállalataiknak kedvezőbb tarifákat állapítanak meg.
Gordon Tamás
