A megszokott globalizációellenes tüntetések, összecsapások és könnygázfelhők közepette tegnap Nizzában megnyílt az Európai Unió féléves csúcsértekezlete. A tegnap tartott úgynevezett európai konferencián a tagjelölt országok vezetői is részt vettek. A tizenöt tagország állam- és kormányfőinek a csúcstalálkozón az EU intézményi reformjairól kell dönteniük, amelyek az unió további bővítésének is előfeltételei. A tagországok az előkészítés során számos kérdésben nem jutottak egyetértésre, ideértve a minősített többségi szavazás rendszerének kiterjesztését, a tagállamok szavazatának újrasúlyozását a miniszteri tanácson belül és a brüsszeli bizottság összetételét. Megfigyelők valószínűnek tartják - írja a Reuters - , hogy a tanácskozás nem ér véget a szombatra kitűzött határidőre, mert addig nem sikerül megállapodásra jutni, és az értekezlet kudarca beláthatatlan időre kitolná a keleti bővítést.
