Brüsszeli tudósítónktól
A holland kormány tervei szerint a schipholi repülőtéren 2003-ig újabb leszállópályát építenek a jelenlegi négy mellé. A légikikötő teher- és utasforgalma dinamikusan növekszik, és az előrejelzések szerint az utasszáma a jelenlegi évi 39 millióról 2006-ig 55 millióra duzzad. A kormány a következő négy évben 3 milliárd guldent (1,3 milliárd eurót) fordít a projektre. Európa negyedik legnagyobb repülőterének bővítése évek óta napirenden van, de a hágai kormány csak most szánta el magát a beruházásra. Egy korábbi elképzelés szerint a tenger feltöltésével csináltak volna helyet a repülőtérnek, a terv azonban egyebek között a környezetvédők ellenállásába ütközött, de a költségek is túl magasak lettek volna.
A kormány várhatóan néhány héten belül dönt a repülőteret működtető cég, a Schiphol Group tőzsdei úton történő privatizálásáról, amire az elképzelések szerint jövőre kerülne sor. Jelenleg a részvényeinek 76 százaléka az állam, 22 százaléka Amszterdam és 2 százaléka Rotterdam város birtokában van. A privatizáció első szakaszában valószínűleg a részvények 51 százaléka kerül magánbefektetőkhöz. Az idő sürget, mert ebben az ágazatban is gyors koncentráció zajlik, és az állami tulajdonlás akadályozza, hogy Schiphol érdeklődést mutathasson külföldi repülőterek iránt.
Gordon Tamás
