Nem tartott sokáig az európai árampiac liberalizálását követő árcsökkenés. Mindössze másfél évvel azután, hogy szabaddá tették a szolgáltatók megválasztását a nagyfogyasztók számára, az európai áram-nagykereskedelemben munkanapon csúcsidőben az áram száz százalékkal drágult, míg az ütemezett, sávos szállítások 25-50 százalékkal kerülnek többe. A 2001-re kiírt szerződéses árak 50 százalékkal magasabbak, mint májusban. A csúcsidei áram nagykereskedelmi ára a nyári hónapokban a 100 eurót is elérte megawattóránként, kétszer annyit, mint néhány hónappal korábban. Az árak drámai emelkedésének oka az erőművi fűtőanyagok, az olaj és a földgáz drágulása, de az MTI szerint az európai árampiac történetében először a spekuláció is árfelhajtó volt. Állítólag nagy amerikai cégek idén tavasszal spekulatív áramfelvásárlásokat hajtottak végre Európában. Nincs hatással a mostani árakra a német E.On és az RWE energiakonszernek erőműbezárási programja. A két vállalat a következő öt évben összesen 10 ezer megawatt erőművi kapacitáscsökkentést hajt végre, az európai árampiac többletkapacitását azonban 40 ezer megawattra becsülik. A német erőműbezárások után is túlkínálat lesz még az európai piacon és ez esélyt jelent arra, hogy ismét csökkenhetnek az árak.
