A norvég kormány tegnapi közlése szerint a Nemzetközi Valutaalap figyelmeztette Oslót, hogy ne herdálja el az olajkitermelésből származó jelentős bevételeket és a jövő évi költségvetését is megfelelő szigorral tervezze. Az IMF országjelentésében azt tanácsolja a norvég kormánynak, hogy monetáris politikájában a korona euróval szembeni stabilitásának megőrzése helyett az infláció leszorítását tekintse prioritásnak. A nemzetközi pénzintézet szerint a nyersolaj jelenlegi magas világpiaci ára rossz irányba viheti a norvég gazdaságpolitikát, és az esetleges rövidlátás hosszú távon jelentős többletköltségeket eredményezhet. A kormány által három hete előterjesztett jövő évi költségvetési tervezet 192 milliárd korona (20,21 milliárd dollár) többletet irányoz elő, amit az eddigiekhez hasonlóan a jövő generációi számára elkülönített Petroleum Fundba helyeznének el. A kisebbségben kormányzó Munkáspártra ugyanakkor több oldalról mind nagyobb nyomás nehezedik, hogy a rendkívüli bevételekből már ma is részesedjék a norvég társadalom az oktatás, a nyugellátás, az egészségügy és más területek fejlesztésével.
