Az elmúlt három hónap termelési helyzetének megítélése januárban - a szezonálisan kiigazított adatok alapján - javult az előző hónaphoz képest , folytatódott a több mint egy éve megfigyelhető hullámzás. A nyers adatok ugyanakkor kedvezőtlen irányú változást jeleznek decemberhez képest. Januárban a növekvő és csökkenő termelésről beszámoló cégek aránya 15 illetve 20 százalék volt, szemben a decemberi 19 és 18 százalékkal. A termelési helyzet megítélése mindkét építmény-főcsoport esetében javult. A nagyobb és közepes méretű cégek e téren most is elégedettebbek, mint a kisebbek. Egy évvel ezelőtt az elmúlt időszaki termelés megítélése a jelenlegitől nem tért el érdemben: 2014 januárjában növekvő termelési tevékenységről a cégek 22 százaléka, csökkenésről 26 százaléka tudósított.

A rendelésállományok összesített értékelése - december után - januárban komoly mértékben romlott (a szezonálisan kiigazított adatok alapján). A nyers adatok is számottevően romló rendelés-ellátottságra utalnak: januárban a válaszadó vállalkozások 11 százaléka számolt be magas, míg 39 százalékuk alacsony rendelésállományról. Ugyanez a két arány decemberben rendre 18 és 31, egy éve 13 illetve 41 százalék volt. A mélyépítéssel foglalkozó cégek, valamint a közepes méretű vállalkozások az elégedettebbek.

A megkötött szerződésekkel a cégek átlagosan 3,8 havi termelést látnak biztosítottnak, szemben az egy negyedévvel ezelőtti 4 hónappal, s az egy évvel korábbi 3,5 hónappal. A nagyobb vállalatok pozíciói e téren lényegesen jobbak, a 250 fő feletti cégek átlagosan 8,5 hónapra látnak előre, az 51 és 250 fő közöttieké 4,9 hónap, míg az 50 fő alattiakat jellemző mutató 3 hónap.

Forrás:GKI
Kép: Építőipari bizalmi index, 2012-2015 (szezonálisan kiigazított adatok)



A KSH adatai szerint az építőipari cégek szerződésállományának volumene 2014. november végén 6,2 százalékkal volt alacsonyabb, mint egy esztendővel korábban. A mélyépítés terén 4,5, a magasépítés terén 13,1 százalékos csökkenést mértek a statisztikusok.

A termelés bővítését akadályozó tényezők listáján ismét toronymagasan a kereslet hiánya vezet, második helyen a vevők fizetési késedelmei, szorosan a nyomában a bizonytalan gazdálkodási környezettel.

A foglalkoztatási várakozások januárban némileg javultak az előző hónaphoz képest. A nyers adatok is javuló kilátásokra utalnak. A felmérés eredménye szerint a cégek 13 százaléka készült a létszám bővítésére, míg 15 százalékuk elbocsátásokat tervezett. Decemberben ugyanez a két arány 5 és 29 százalék, egy éve pedig 12 illetve 16 százalék volt, azaz a cégek épp csak egy picivel voltak borúlátóbbak a jelenleginél.

Januárban - ellentétben decemberrel - az áremelést tervező cégek kerültek enyhe többségbe. Mindazonáltal a válaszadó vállalatok többsége (72 százalék) most is stabil árakra számít. A következő három hónapban a termelői árak emelésére a cégek 18 százaléka, árcsökkenésre 10 százaléka készül. Egy hónapja ugyanez a két arány 7 és 11, egy éve 12 és 10 százalék volt.

A magyar gazdaság rövid távú kilátásainak megítélése januárban az építőipari termelők körében jelentősen romlott az előző hónaphoz képest (a szezonálisan kiigazított adatok alapján), s immár inkább enyhe borúlátást tükröz. A nyers adatok is komoly romlást jeleznek. Januárban a válaszadók 9 százaléka valószínűsített javulást, 34 százalékuk romlást prognosztizált, míg decemberben ugyanez a két arány rendre 17 és 23 százalék volt.