BUX 139111.47 1,08 %
OTP 44650 1,52 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Tovább mélyíti a válságot a lakástörvény átírása

A kormány lakáseladási törvénytervezete elmélyíti a lakhatási válságot, mert azok vásárlási jogosultak, akiknek rossz az anyagi helyzetük, kiszolgáltatott helyzetbe kerülnek.

2021. május 14. péntek, 08:05

Fotó: Napi.hu / Szabó Dániel
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A lakásprivatizáció egy szélsőségesen igazságtalan elosztási forma, hiszen csak azok juthatnak így tulajdonhoz, akik korábban valahogy bekerültek egy bérleménybe, stabil jövedelmük és elegendő megtakarításuk van a vásárláshoz vagy hitelképesek - mondta a Népszavának Őze Sándor, a lakhatási szegénység ellen küzdő A Város Mindenkié Csoport aktivistája. Ezt a torzító hatást a lakástörvény tervezett módosítása csak még jobban felerősíti.

Az indítvány szembemegy a globális trendekkel, pusztító  és elmélyíti a lakhatási válságot. A bérlakásszektor felszámolását eredményező önkormányzati kényszer-értékesítés felhasogatja a már most is meglehetősen lyukacsos szociális hálót. A törvénymódosítás indoklása szerint, az új jogszabállyal olyanok is saját tulajdonú lakáshoz juthatnak, akiknek arra egyébként nem lenne lehetőségük.

Az AVM aktivistája szerint ez nem igaz, mert az új jogszabály nem a rászorulókat segíti. A lakhatási szegénységben élők, akik a jövedelmük 50 százalékát rezsire, lakbérre költik, aligha rendelkeznek lakásvásárlásra elegendő megtakarítással, többségüknek a banki hitel sem elérhető. Így ha mégis megvennék bérleményüket, akkor marad a „baráti kölcsön” és a lakásmaffia, amely éppen a rendszerváltozás utáni első lakásprivatizáció idején bukkant fel Magyarországon.

Komócsin Sándor
Komócsin Sándor

Ez is érdekelhet