BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az újlakás vásárlók előlegét még a régi áfával számolják

Nem terheli visszamenőlegesen a július elsejétől megemelkedő áfa az új lakásvásárlókat - cáfolja a Pénzügyminisztérium a kedden megjelent lapinformációt.

2009. június 9. kedd, 14:24

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Amennyiben a vásárló az új lakás beszerzéséhez kapcsolódó előleget június 30-ig bezárólag kifizeti, az eladónál azt jóváírják, úgy az az addig érvényes adókulccsal - vagyis 20 százalékos áfával - adózik.
Csak az előleggel le nem fedett ellenérték - vagyis a vételár fennmaradó része - esik az új, magasabb, 25 százalékos áfakulcs alá. Ez azt is jelenti, hogyha a július 1-je előtt kézhez vett, jóváírt előleg lefedi a teljes vételárat, úgy a teljes összeg után 20 százalékos az adó. Az ellenértékbe beszámítható foglaló megítélése adózási szempontból azonos az előleggel. A július 1-je előtt elismert részteljesítésekre szintén a régi adómérték vonatkozik.
Földi Tibor, Cordia Zrt. lapunknak korábban nyilatkozó vezérigazgatója a közleménnyel kapcsolatban megjegyezte, örömteli, hogy a júliusig befizetett előlegekre még nem terjed ki a megemelt áfa hatálya, azonban ez véleménye szerint a megjelent jogszabályból nem derül ki. Hozzátette, hogy nagyvonalú becsléseik szerint mintegy 4 milliárd forint költségvetési támogatással az általuk beadott javaslat is megvalósítható lenne. A hozzávetőlegesen 10 ezer szerződést, és átlagosan 20 millió forintos lakásokat alapul véve ekkora összegre lenne szükség ahhoz, hogy a július 1. előtt kötött szerződéseknél a teljes vételárat 20 százalékos áfával számolhassák, a vevők ugyanis ennek tudatában hozták meg vásárlási döntéseiket hónapokkal, esetleg évekkel ezelőtt.

NAPI Online
NAPI Online

Ez is érdekelhet