Ezt néhány szakember a jövőre tervezett, új lakásokat érintő megszorításokkal magyarázza.
Mint arról már beszámoltunk, parlamenti döntésre várnak azok a kormányzati javaslatok, miszerint a lakáshitel adókedvezményének csökkenése és egyéb korlátozásai mellett – a magánszemélyek és önkormányzatok kivételével – januártól új lakás értékesítésekor a most még nullakulcsos építési telkek után 25 százalék áfát is kell fizetni.
Ez utóbbi drasztikusan megemelheti az új lakások árát, az áfát ugyanis a legálisan, a törvényi előírások betartásával működő cégek közül sokan kénytelenek lesznek – legalábbis részben – a lakásárakba bekalkulálni – mondta lapunknak Korda Péter, az OTP Ingatlan Rt. értékesítési igazgatója. Különösen azokat a kisebb lakásépítő cégeket érinti majd ez, amelyeknél a felépült lakóépületek összértékében – az egyre borsosabb telekárak miatt vagy a nagyobb profit érdekében – 30 vagy akár 50 százalékos arányt tesz ki a telekhányad. Az OTP-s ingatlanok esetében ez az arány eddig is 20 százalék körül volt, s kalkulációjuk alapján az áfaterhelés életbelépése esetén is csak 5-6 százalékos lakásáremeléssel kell majd vásárlóiknak számolni – állítja az igazgató.
Folytatás a hétfői NAPI Gazdaságban
