Egy, az állatok kommunikációját elemző tanulmány kimutatta, hogy a házimacskák miként használják finoman az egyik legjellemzőbb hangjukat  arra, hogy táplálékot kérjenek gazdáiktól, nyilvánvalóan kihasználva az emberek elfogultságát.

Karen McComb, a Sussexi Egyetem munkatársa a tanulmány ötletét a saját macskájával szerzett tapasztalataiból merítette, a cirmos ugyanis reggelente következetesen, nagyon kitartó különös hangadással ébresztette fel. Mint tudós, aki az emlősök hangalapú kommunikációját tanulmányozza, úgy döntött, hogy megvizsgálja a macskák manipulatív hangjait.

A macskák ugyanis egy különös, nyávogásba ágyazott dorombolással irányítják a gazdát, amely tulajdonképpen egy magas hangfekvésben megszólaló síráshoz hasonlatos. Ez elég idegesítő ahhoz, hogy ne tudjuk ignorálni, azonban nem annyira zavaró, mint amikor a macska teli torokból üvölt

- idézte a kutató megállapításait a We love catz portál.

A cicák leginkább akkor vetik be ezt a trükköt, ha szeretnék megtömni a hasukat - tette hozzá a macskás tudós.

Korábbi kutatások hasonlóságokat mutattak ki a macskanyávogás ezen változata és a csecsemősírás között. Karen McComb szerint ez a kiáltásba torkolló dorombolás gátlástalanul használja ki az emberek érzékenységét a gyermeksírás hangjára.

„Úgy gondoljuk, hogy a macskák megtanulják drámaian eltúlozni a dolgokat, ha így hatékonynak bizonyulnak az emberek válaszának kiváltásában” – magyarázta a kutató.