BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Tranzit nyet: egy teljes régió ipara állt le az orosz gáz hiánya miatt

A Dnyeszteren túli területre rájár a rúd: mind a lakosság, mind a vállalkozói szektor megsínyli a földgáztranzit megszűntét, ha nem találnak megoldást.

2025. január 3. péntek, 21:06

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

„A kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy segítse a gazdasági szereplőket az iparcikkek szállításában” – jelentette ki az Interfax orosz hírügynökség jelentése szerint Szergej Obolonik, Transznisztria (Dnyeszter Menti Köztársaság) önjelölt gazdasági minisztere a földgáz szállításának elvágása kapcsán. 

A Bloomberg nyomán a moldovai régió politikusa úgy látja, jelenleg a helyzet kezelhető és kiszámítható, de ha a gázellátással kapcsolatos probléma nem oldódik meg, a vállalkozások elesnek újrakezdési képességüktől.

Konyec orosz gáztranzit: ebben a régióban már se fűtés, se áram
Leállt az európai gáztranzit, majd ennek hatására leállt a melegvíz- és a fűtésszolgáltatás is szerdán az egyik moldovai régióban. Arra figyelmeztetik a lakosságot, hogy öltözzenek melegen. Részletek.

A mintegy 350 ezer lakosú régió komoly csapást szenvedett el azután, hogy az orosz gázipari óriás, a Gazprom leállította az Ukrajnán keresztüli gázszállítást január 1-jével, amikor az Európa országaira, köztük a Magyarországra is vonatkozó ötéves tranzitmegállapodásnak – a hónapok óta tartó politikai viták ellenére – más alternatíva nélkül vége szakadt.

Obolonik elmondása szerint

január 5-ig kiderül, mennyi energiára lesz szükségük a háztartásoknak, és mit lehet az ipar felé irányítani, beleértve a Moldovai Acélműveket és számos más stratégiai vállalatot.

Ismert, Moldovának az elmúlt két évben a Gazpromtól importált évi nagyjából 2 milliárd köbméter gázt a Dnyeszteren túli régióba szállították. A szakadár régió a földgázt saját fogyasztásra és villamos energia előállítására használta fel, amelyet az ország többi részére is szállított a szerződés lejártáig.

Még le sem járt a szerződés, a Gazprom csökkenteni kezdte az Európába érkező gázt
Már az Oroszország és Ukrajna közötti szerződés december 31-i lejárta előtt csökkentette az Európába irányuló gázellátást Ukrajnán keresztül a Gazprom orosz állami tulajdonú energiaipari óriásvállalat. Részletek.

Dorin Recean moldovai miniszterelnök a közelgő humanitárius válságra figyelmeztetett a Dnyeszteren túl, és azt mondta, hogy a helyzetet Oroszország szándékosan generálta az egész ország destabilizálására.

Január 1-jén a helyi gázszolgáltató, a Tiraspoltransgaz leállította az üzemanyag-szállítást a lakosságnak, a Tirasteploenergo pedig leállította a hő- és melegvízellátást, a kórházak és más szociális ellátó intézmények kivételével.

Sándor Zoltán
Sándor Zoltán
Gyerekkorától kezdve szeret írni, miközben a számok világa sem áll tőle távol. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem történelem alapszakán szerzett diplomát, majd a mesterszakot mint okleveles politológus szintén az ELTE-n végezte. Tanulmányait követően, mivel vonzotta a politikai újságírás, az online médiában helyezkedett el, 2021 februárjában az Alfahír munkatársaként kezdte szakmai pályafutását, 2024 novembere óta pedig az Economx szerkesztőségében dolgozik a gazdasági, üzleti és pénzügyi profilú lap munkatársaként. Hangsúlyosan közélettel foglalkozó újságíróként tevékenykedik, munkája során törekszik az alaposságra, a precizitásra és az adatközpontúságra, a kül- és belpolitika világán túl kiemelten a választások, a gazdaság, a demográfia, az energetika, a kultúra és a történelem különféle témáiban egyaránt ír, miközben a technológia bizonyos vetületei, a mesterséges intelligencia sem áll tőle távol.

Ez is érdekelhet