A világ egyre közelebb kerül ahhoz, hogy a humanoid robotok ne csak tudományos-fantasztikus filmek szereplői legyenek, hanem mindennapi segítőink is – legyen szó gyárakról, raktárakról vagy akár az otthonokról.

A Hannover Messe ipari kiállításon bemutatkozott többek között a kínai Unitree cég új humanoid robotja, aki a G1 névre hallgat – számolt be a BBC.

A 130 centiméteres G1 kisebb és megfizethetőbb, mint a piacon kapható többi humanoid robot. Emellett olyan gördülékeny mozgástartománya és ügyessége van, hogy a róla készült videók vírusként terjedtek az interneten.

A G1 nem önállóan működik – minden példányt külön kell programozni –, mégis nagy érdeklődést váltott ki a kiállításon: emberek integettek neki, próbáltak vele kezet rázni, mert emberi formája egyszerre vonzó és bizalomgerjesztő.

A robotversenyben Ázsia toronymagasan vezet. Kínában óriási a robotikai ökoszisztéma, az alkatrészgyártástól a kutatás-fejlesztésig minden adott, ráadásul az állam is aktívan támogatja a szektort.

A legismertebb szereplők sem maradhatnak ki a versenyből. Elon Musk autógyártó cége, a Tesla egy Optimus nevű humanoid robotot fejleszt, de más autógyártók is hasonló utat követnek. A BMW nemrég mutatott be humanoid robotokat egy amerikai gyárban, eközben a dél-koreai Hyundai autógyár több tízezer robotot rendelt.

A szakértők szerint a lehetőségek óriásiak – az üzleti élet számára olyan munkaerőt ígér, amelynek nincs szüksége szabadságra vagy fizetésemelésre.

Ugyanakkor azt is hangsúlyozzák, hogy egy humanoid robot bevezetése egy kevésbé kiszámítható környezetbe – például egy étterembe vagy egy otthonba – egyelőre bonyolult feladat lenne. Már az is veszélyes lehet, ha rossz pillanatban esnek el.

A mesterséges intelligencia egyszerűen még nem jutott el az áttörés pillanatáig. Egyelőre néha az alapvető logikai érvelés is kihívást jelent

– nyilatkozta a hírportálnak az Unitree egyik szóvivője.

Éppen ezért az otthoni használatú, mindenre képes robotra még legalább 10-15 évet kell várni – mondják a szakértők.