BUX 139032.34 1,02 %
OTP 44660 1,55 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Bíróságra mennek a pedagógusok, ha nem kapnak időpontot Maruzsa Zoltánhoz

A pedagógusok új sztrájkköveteléseivel nem nagyon foglalkozott a közoktatásért felelős államtitkár. A reprezentatív pedagógus szakszervezetek azt kérik a kormánytól, hogy december 18. és 20. között egy konkrét javaslatcsomagot dolgozzon ki számukra.

2023. december 8. péntek, 17:01

Fotó: MTI / Máthé Zoltán
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Ha a jövő héten sem kapnak időpontot a pedagógus szakszervezetek Maruzsa Zoltán közoktatásért felelős államtitkártól a sztrájktárgyalási kezdeményezésükre, akkor bírósághoz fordulnak – ez derül ki a szakszervezetek Economxhoz eljuttatott levélből.

Maruzsa Zoltán érdemben nem foglalkozott azzal a több pontból álló sztrájköveteléssel, amit a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) juttatott el hozzá.

Bár egy levelet írt a szakszervezeti vezetőknek, Totyik Tamásnak és Nagy Erzsébetnek, de ebben egyetlen szót sem ejtett a követelésekről. Helyette azt írta: a pedagógusok 99 százaléka az új jogállást választotta, ezért a törvény visszavonása indokolatlan, ellentétben a köznevelésben dolgozó jelentős béremelésével, amit viszont az Európai Bizottság akadályoz. Maruzsa Zoltán nem tart szükségesnek európai normáknak megfelelő érdekegyeztető tanácsot, külön oktatási tárcát, a béremelési követelésre pedig úgy reagált: a kormány indokoltnak tartja a béremelést, de mivel az uniós pénzek nem érkeznek meg, ezért nem tudják megvalósítani.

Mint írják többek között az alábbiakat javasolják megfontolásra:

  • vonják vissza a pedagógusok új életpályájáról szóló törvényt;
  • emeljék meg a tanárok és a köznevelésben dolgozók bérét azonnal 50 százalékkal;
  • vezessenek be ötelemű bérrendszer;
  • fizessék ki a túlmunkát,
  • töröljék el a teljesítményértékelési rendszert,
  • valamint töröljék el az oktatásban dolgozók sztrájkjogát korlátozó rendelkezéseket is.

A szakszervezetek azt
írták: szeretnék, hogy az egyeztetés időpontban december 18. és 22.
közötti időpontra essen és addig a kormány az egyes követelések kapcsán
konkrét ajánlatot dolgozzon ki.

Koncsek Rita
Koncsek Rita
Újságíró
Több mint harminc éve dolgozik a médiában. Pályafutását a Nap-TV-nél kezdte, majd 14 éven át a közszolgálati televízióban, a Szabadság téren dolgozott, ahol segédszerkesztőként, szerkesztőként és a Híradó riportereként is tájékoztatta a napi eseményekről a nézőket. Gyermeke születése után az online médiában és a nyomtatott sajtóban jelentek meg cikkei. A 2000-es évek elején részt vett a hirado.hu elindításában, majd gazdasági újságíróként dolgozott a Figyelő, az Origo és a Világgazdaság szerkesztőségeiben is. Pályája során konferenciákon is rendszeresen vezetett kerekasztal-beszélgetéseket. Munkájában kiemelten fontosnak tartja a hiteles, pontos és közérthető tájékoztatást. Jelenleg elsősorban egészségügyi és oktatási témákkal foglalkozik.

Ez is érdekelhet