BUX 137943.87 -1,11 %
OTP 44380 -1,2 %
header

versenyhatóság

04.
08.
23:59

EU-vizsgálat indult az Intel ellen

Az EU brüsszeli bizottsága vizsgálatot indított az amerikai Intel Corp. értékesítési gyakorlata miatt, amelynek során főként azt kívánják kideríteni, hogy a világ legnagyobb chipgyártója milyen engedményeket ad egyes vevőinek és kötött-e exluzív szerződéseket bizonyos PC-gyártókkal és kiskereskedő cégekkel. A versenyhatóság szerepét betöltő bizottság egyúttal azt is közölte, hogy két különböző panasz érkezett az Intel ellen és ennek nyomán információkat kér a cég számos, meg nem nevezett nagykereskedőjétől. Az Intel bejelentette, hogy kész az együttműködésre és minden szükséges információt biztosít a bizottság számára. A chipgyártó ellen tavaly az amerikai szövetségi kereskedelmi tanács (FTC) is vizsgálatot folytatott, de nem talált kivetnivalót üzleti gyakorlatában, és a cég már megnyert egy pert, amelyet riválisai indítottak ellene hasonló okból - emlékeztet a Reuters. (NAPI)

Szerző(k):
Bana Péter
12.
26.
23:59

Amerikai jóváhagyás a Volvo-Renault ügyletre

A washingtoni igazságügyi minisztérium meghatározott feltételekkel jóváhagyta, hogy a Volvo AB megvásárolja a Renault Véhicules Industriels SA (RVI) haszongépjármű-gyártó vállalatot, aminek eredményeként a Volvo a közúti nehézgépjárművek piacán a második helyre léphet a Mercedes mögött. Az EU brüsszeli bizottsága már szeptemberben áldását adta az 1,8 milliárd dolláros ügyletre, azzal a kikötéssel, hogy a Volvo három éven belül megválik a Scania AB-ban birtokolt 45,5 százalékos részesedésétől, az RVI pedig kiszáll az Ivecóval közösen alapított Irisbus vállalkozásból. A versenyhatóságként eljáró washingtoni igazságügyi minisztérium most azt a feltételt szabta, hogy a Volvo hagyjon fel az alacsony kabinos - főként szemétgyűjtésre, betonszivattyúzásra vagy repülőtéri üzemanyag-szállítóként használt - nehézgépjárművek gyártásával, mivel a kérelmező e szegmensben az RVI kezében lévő Mack céggel együtt domináns, 86 százalékos piaci részesedést szerezne. A Renault SA az áprilisban kötött megállapodás értelmében 15 százalékos tulajdonhányadhoz jut a Volvo AB-ban, amit tőzsdei úton legfeljebb 20 százalékra növelhet. A francia cég időközben már 4,5 százaléknyi Volvo-részvényt vásárolt. G. S.

Szerző(k):
Sebő Gábor