Az infláció megugrása
Az infláció megugrása
Nem csupán a román export emeli a sertés árát
Románia egy hónapon belül ismét a kedvezményes CEFTA-vámot alkalmazza a magyar sertéshús importjára - jelentették be Bukarestben román és magyar illetékesek, kérdéses azonban, hogy a magyar sertésállomány mennyire képes eleget tenni az exportigényeknek. A baromfihús vonatkozásában hamarosan szintén felülvizsgálják a két évvel ezelőtt hozott román piacvédelmi intézkedést.
Újra szállíthatók uniós sertések az USA-ba
Az Egyesült Államok a hét végén azonnali hatállyal feloldotta az EU-államok többsége esetében az európai száj- és körömfájásjárvány miatt az élő sertések és az azokból készült hústermékek importjára tíz héttel ezelőtt elrendelt tilalmat. A rendelkezés nem terjed ki Franciaországra, Hollandiára, Görögországra, Írországra és Nagy-Britanniára, ezen országok esetében a tilalom érvényben marad, csakúgy, mint az unió egészét illetően a marhahúsra vonatkozó teljes importtilalom - idézte a Dow Jones a washingtoni mezőgazdasági minisztérium (USDA) szóvivőjét, aki elmondta, hogy a döntést tudományos vizsgálatok befejezése tette lehetővé. Franz Fischler, az EU brüsszeli bizottságának mezőgazdaságért és David Byrne, az egészségügyért felelős tagja egyaránt üdvözölte a tilalom feloldását, amellyel Washington elismerte a járvány visszaszorítására tett európai erőfeszítéseket.
Marad a sertés exporttámogatása
A sertéshús exporttámogatásának megszüntetése nem indokolt, így a jelenlegi rendszer fennmarad - döntött tegnapi ülésén a kormány a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter előterjesztése alapján. Az ágazat önkorlátozásáról május 30-i ülésén határoz a Vágóállat és Hús Terméktanács (VHT) elnöksége.
A vitás agrártámogatási kérdésekről várhatóan a kormány dönt majd
Összesen 200 millió dolláros exportvisszaesést, az ellátást is veszélyeztető belső piaci zavarokat, importkényszert okozhat, ha az agrártárca megszünteti a minőségi és az exporttámogatást a hús- és a baromfi termékeknél – hangzott el a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége sertés- és baromfitenyésztők országos választmányának ülésén tegnap. A szaktárca ugyanakkor – lapunk értesülése szerint – kitart korábbi, szubvenciót megvonó álláspontja mellett. A Pénzügyminisztérium mindenesetre minél előbbi megegyezésre törekszik, az esetleges vitás kérdéseket pedig a kormány elé terjeszti. Részletek a mai NAPI Gazdaságban.