Még idén elindul a magyar-szlovák gázvezeték építése
Az MVM pénteki közgyűlésén megszületett a beruházási döntés a magyar-szlovák gázvezeték projekt kapcsán, a közbeszerzési pályázatot még idén kiírhatják.
Még idén elindul a magyar-szlovák gázvezeték építése
Az MVM pénteki közgyűlésén megszületett a beruházási döntés a magyar-szlovák gázvezeték projekt kapcsán, a közbeszerzési pályázatot még idén kiírhatják.
Milliárdokat spórolhat Magyarország
Évente 30-40 ezer háztartás áramfelhasználását, azaz hatmilliárd forintot spórol az ország az óraátállítással, az összeg nagy részét a nyári időszámítás megtakarításai jelentik. A hamarosan véget érő nyári időszámítás az energiafelhasználás mellett a baleseti és bűnügyi statisztikákat is javíthatta.
Milliárdokat takarít meg az óraátállítás
A nyári és téli időszámítás közötti váltás évente 120 gigawattóra áramot, azaz mintegy hatmilliárd forintot takarít meg. Az őszi óraátállításra Európában egységesen október utolsó vasárnapján kerül sor, idén október 30-án − mondta Tari Gábor, a Mavir Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. vezérigazgatója. Az őszi óraállítás ugyan nem hoz kiugró változást az energiafogyasztásban, a hazai fogyasztási adatok alapján azonban tavasszal látványosan változik az esti órák terhelése. Az átállítás előtti és utáni időszakot összehasonlítva naponta 1,5−3 százalék közötti mértékben − azaz 2−4 ezer megawattórával − csökken az áramfogyasztás. Az az elmúlt tíz év adatai alapján a nyári és a téli áramfogyasztás különbsége harmadára csökkent: húsz százalék körüli eltérésről hat százalékra. Az idei nyári csúcsot július 14-én mérték, a 6212 megawatt azonban elmaradt a 2007-es nyári rekord 6320-tól.
Tőzsdére kerültek a kapcsolt termelők
A kapcsolt mérlegkör július elsejei szállítású ajánlatával a magyar áramtőzsde (HUPX) megdöntötte eddigi kereskedési csúcsát. A júniusi 10 500 megawattórás átlagot közel felével haladta meg a forgalom, összesen 15 494,5 megawattórát tett ki − mondta a Napi Gazdaságnak Medveczki Zoltán, a HUPX Zrt. vezérigazgatója. A villamosenergia-törvény június 10-én megjelent módosítása írta elő a Mavir Zrt. számára, hogy július elsejétől egy mérlegkört hozzon létre az 50 megawatt névleges teljesítmény alatti, a kötelező átvételi rendszerből péntektől kikerülő erőművekben kapcsoltan termelt áram átvételére, kiegyenlítésére, értékesítésére és elszámolására. A mérlegkör 92 tagja a magyar villamosenergia-rendszer teljesítményének mintegy 4 százalékát teszi ki.
Tőzsdére kerültek a kapcsolt termelők
A magyar áramtőzsde rekordforgalmat ért el, miután a szabályozás változásával az ötven megawatt alatti kapcsoltan áramot és hőt termelő erőművek termelte áramot a börzén értékesíti a Mavir.