A Kopint júliusi prognózisa
A Kopint júliusi prognózisa
Rekordhiány a brit áruforgalmi mérlegben
Minden idők legnagyobb háromhavi deficitje keletkezett Nagy-Britannia áruforgalmi mérlegében a februártól áprilisig tartó időszakban - derül ki a londoni statisztikai hivatal tegnapi jelentéséből. A hiány 7,9 milliárd font volt (1 euró = 0,61 font), 200 millióval nagyobb az eddigi rekordot tartó január-márciusinál. Ugyancsak rekordot jelent a teljes külkereskedelem áprilisban mért 2,2 milliárd fontos - a márciusinál közel 200 millió fonttal magasabb - deficitje. A növekedés abból adódott, hogy az áruforgalmi mérleg passzívuma a márciusi 2,8 milliárdról 2,9 milliárd fontra nőtt, miközben a szolgáltatásoknál az aktívum 700 millió fontra csökkent, ami 1999 januárja óta a legkisebb többlet. Az adatokat magyarázva elemzők rámutatnak, hogy Nagy-Britanniában továbbra is jelentős a lakossági kereslet, ami fokozza az importot, míg a másik oldalon az exportáló vállalatok helyzetét a font erősségén túl az is nehezíti, hogy megcsappant a legfontosabb külpiacok felvevőképessége. Ezzel kapcsolatban azonban a statisztikai hivatal egy kedvező fejleményről is beszámolt: májusban az Európai Unión kívüli országokkal folytatott kereskedelem áruforgalmi mérlegének hiánya az export erősödésének köszönhetően 2,3 milliárd fontra mérséklődött az áprilisi 2,7 milliárd fontról. Igaz, a hivatal arra is figyelmeztetett, hogy a teljes deficitet tekintve növekedésre kell számítani májusban, ami mögött csak az állhat, hogy EU-viszonylatban és a szolgáltatások terén jelentősen romlott a brit külkereskedelmi pozíció (erre vonatkozóan még nincsenek végleges adatok). A közös európai fizetőeszköz fonthoz viszonyított árfolyama jelenleg 15 százalékkal rosszabb az 1999. januári bevezetéskor megállapított értéknél. (NAPI)
Esett a külkereskedelmi többlet
Drámaian csökkent Japán külkereskedelmi aktívuma az áprilisihoz képest. Akkor a külkereskedelmi mérleg - szezonális kiigazítás nélkül - még 575,5 milliárd jenes többletet mutatott, a múlt hónapban ez 80,1 milliárd jenre zuhant, ami a 2000. májusi adathoz képest 86,1 százalékos romlást jelent. Elemzők 250 milliárd jent meghaladó szufficitet prognosztizáltak. Az export értéke éves viszonylatban 0,9 százalékkal, 3815 milliárd jenre csökkent, míg az importé 14 százalékkal, 3735 milliárd jenre nőtt. A szezonális korrekciók után a mérleg többlete az áprilisi 614,6 milliárd jenről 287,8 milliárdra apadt májusban, a kivitel havi összehasonlításban 1,3 százalékkal, 4174 milliárd jenre mérséklődött, a behozatal pedig 7,4 százalékkal, 3886 milliárd jenre emelkedett. A gazdasági visszaesésre utal az is, hogy áprilisban az összes ágazatra kiterjedő üzleti aktivitási index 2,5 százalékkal romlott a márciusihoz képest, a szolgáltatási szektor indexe 3,6 százalékkal gyengült. Mindkettő a legnagyobb mértékű csökkenés 1997 áprilisa óta. Közgazdászok szinte biztosra veszik, hogy a folyó negyedévben a japán GDP csökken. Ezzel a gazdaság hivatalosan recesszióba kerül, miután a GDP az előző negyedévben is zsugorodott. (NAPI)
Nem vitte túlzásba a Fed a kamatcsökkentést
A Fed, a derűlátóbb várakozásokra rácáfolva, csak 50 bázisponttal mérsékelte az irányadó egynapos kamatot. A kamatcsökkentést azzal indokolta, hogy a legutóbbi monetáris enyhítés óta nem javult a gazdaság helyzete.
A FED 50 BÁZISPONTOS KAMATCSÖKKENTÉST HAJTOTT VÉGRE
Az Egyesült Államok jegybankjának szerepét betöltő Federal Reserve - a derűlátóbb várakozásokra rácáfolva - csak 50 bázisponttal mérsékelte az irányadó egynapos kamatot. A bejelentés nyomán az addig emelkedő Nasdaq esésbe váltott, s nem sokkal később a Dow Jones és az S&P-500 is követte a példát.