BUX 139944.93 0,23 %
OTP 45990 0,04 %
header

kereslet

10.
18.
23:59

Zuhant az Apple nyeresége

Jócskán visszaesett a negyedik negyedévben az Apple Computer Inc. nettó nyeresége és árbevétele, de így is felülmúlta a várakozásokat. Az amerikai számítógép-gyártó a folyó negyedévben további profitcsökkenésre számít, de elemzők feltűnően óvatosnak tartják az előrejelzést. Az Apple nettó nyeresége a szeptemberben véget ért negyedik negyedévében éves összehasonlításban 61 százalékkal, 66 millió dollárra zuhant, a részvényenkénti 18 centes profit mindazonáltal felülmúlta a Wall Street 16 centes konszenzusát. A 22 százalékkal, 1,45 milliárd dollárra csökkenő árbevétel hajszálnyival szintén meghaladta az 1,4 milliárd dolláros elemzői várakozást. Az adatok az elemzők szerint a számítógép-gyártó ipar egészét sújtó kereslet-visszaesést tükrözik, ami elsősorban a gazdaság lassulásával függ össze. Az elsősorban iMac nevű személyiszámítógép-családjára koncentráló cég a három hónap alatt 850 ezer gépet adott el, szemben az egy évvel korábbi azonos időszakban értékesített 1,12 millió darabbal. Az iskoláknak 14 százalékkal több számítógépet tudtak eladni, főként az iBook laptop sikerének köszönhetően, amelyből 251 ezer darab kelt el. Ezzel szemben az éppen az értékesítés fellendítése érdekében létrehozott, 11 boltból álló saját kiskereskedelmi hálózatában visszaesett az Apple forgalma, az év végéig ennek ellenére további 14 szaküzletet nyitnak meg. Az Apple a folyó negyedévben a fogyasztói bizalom fellendülésére utaló világos jelek hiányában arra számít, hogy a karácsonyi szezon ezút

Szerző(k):
Bana Péter
09.
26.
12:47

Leépít az AMD is (Kimaradt!!!)

Az amerikai Advanced Micro Devices Inc. (AMD), amely a félvezetőgyártás terén az Intel Corp. legnagyobb riválisa, költségeinek csökkentése érdekében két üzemét bezárja, és alkalmazottainak számát 15 százalékkal, azaz 2300 fővel csökkenti. Az átszervezések az AMD folyó negyedévi eredményét 80-110 millió dollárral terhelik meg, de a vállalat reményei szerint évi 125 millió dollár megtakarítást eredményeznek. A cég augusztus 29-én már közölte: a folyó negyedévben a második negyedévhez képest 15 százalékkal zuhanó árbevétel mellett üzemi veszteség várható. A chipgyártók, a PC-gyártók és más csúcstechnológiai válallatok a gazdasági lassulás okozta keresletvisszaesés miatt idén már eddig is több tízezres nagyságrendű létszámleépítéseket jelentettek be. Az AMD két legrégebbi üzemét csukja be a texasi Austinban, ahonnan 1000 főt küldenek el, míg a leépítés fennmaradó része a malajziai Penangban lévő gyárat érinti. A Reuters által megkérdezett elemzők szerint nem meglepő, hogy az AMD éppen ezeket a termelőbázisokat számolja fel, mert az itt gyártott eszközök nem stratégiai jelentőségűek, hiszen nem processzorokat és gyors memóriaelemeket állítanak elő. B. P. A.

Szerző(k):
Bana Péter
08.
17.
23:59

Nem ment jól a számítógépgyártóknak az USA-ban

A Dell, a világ legnagyobb PC-gyártója hét év után először szenvedett el második negyedéves veszteséget és a folyó negyedévben árbevételének visszaesésével, valamint az eddig feltételezettnél kisebb profittal számol. A második legnagyobb számítógépgyártó Hewlett-Packard nettó nyeresége éves összevetésben 89 százalékkal zuhant és valószínűleg túlzott derűlátásra utal, hogy a mostani negyedévben árbevételének növekedését várja.

Szerző(k):
Bana Péter