Többszörösére nőtt a szlovák
folyó fizetési mérleg hiánya
Szlovákia idei folyó fizetési mérlegében a pozsonyi jegybank (NBS) tegnapi jelentése szerint május végéig 28,1 milliárd korona hiány halmozódott fel, ami közel hatszorosa a tavalyi első öt hónapban képződött 4,8 milliárdos deficitnek és 10,4 milliárd koronával magasabb az április végi összegnél (1 dollár = 43,25 szlovák korona). A deficit megugrásában a külkereskedelmi mérleg romlása játszotta a legnagyobb szerepet. A statisztikai hivatal az első félévre 42 milliárd koronás külkereskedelmi hiányt jelentett (NAPI Gazdaság, 2001. július 28., 2. oldal), a jegybank szerint januártól májusig a bevitel értéke - nagyrészt a technológiai import miatt - 33,3 milliárd koronával haladta meg a kivitelét.
A szolgáltatások egyenlege az első öt hónapban plusz 7,2 milliárd, a folyó átutalásoké plusz 4,8 milliárd korona volt, a jövedelmi mérlegben 6,4 milliárdos hiány keletkezett - ismertette az NBS adatait a Reuters. A jegybank májusban 38,4-ről 54,8 milliárd koronára növelte a folyó mérleg idei hiányára vonatkozó prognózisát. A módosított adat a GDP 5,7 százalékának felelne meg az eredetileg becsült 4 százalékkal szemben, elemzők azonban úgy vélik, hogy a bank túl derűlátó, amikor 64,1 milliárd koronás külkereskedelmi hiányt vár. Szerintük a folyó mérleg passzívuma akár 67 milliárd koronára, a GDP 6,9 százalékára is rúghat.
(NAPI)