BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
header

folyómérleg

08.
31.
06:59

A folyó fizetési mérleg enyhe romlását valószínűsíti a piac

Az első félév tavalyinál kisebb hiánya után júliusban a tavalyit meghaladó, 55 millió eurós folyófizetésimérleg-hiányt és 233 millió eurós áruforgalmi deficitet várnak a NAPI által megkérdezett elemzők. Szerintük a nyugat-európai növekedés lassulása ronthatja leginkább a mérleget, a forint felértékelődésének hatása csekély. Összességében így is a GDP 4 százaléka körüli, 2,2 milliárd euró lehet a folyó mérleg éves hiánya. Részletek a mai NAPI Gazdaságban.

Szerző(k):
Economx
08.
30.
23:59

A folyó fizetési mérleg enyhe romlását valószínűsíti a piac

Az első félév tavalyinál kisebb hiánya után júliusban a tavalyit meghaladó, 55 millió eurós folyófizetésimérleg-hiányt és 233 millió eurós áruforgalmi deficitet várnak a NAPI által megkérdezett elemzők. Szerintük a nyugat-európai növekedés lassulása ronthatja leginkább a mérleget, a forint felértékelődésének hatása csekély. Összességében így is a GDP 4 százaléka körüli, 2,2 milliárd euró lehet a folyó mérleg éves hiánya.

Szerző(k):
Pálvölgyi Balázs
08.
03.
23:59

Megegyezik a konszenzussal a folyó mérleg hiánya

Júniusban a folyó fizetési mérleg hiánya 451 millió euró, az áruforgalmi mérlegé 284 millió euró volt - közölte előzetes adatait tegnap az MNB. Ez lényegesen kedvezőbb, mint a szerdai inflációs jelentésben megjelent, utóbb sajtóhibának minősített 129,2 milliárd forintos (mintegy 523 millió eurós) hiány, és pontosan megegyezik a NAPI Gazdaság előzetes elemzői konszenzusával.

Szerző(k):
Pálvölgyi Balázs
07.
30.
23:59

Többszörösére nőtt a szlovák folyó fizetési mérleg hiánya

Szlovákia idei folyó fizetési mérlegében a pozsonyi jegybank (NBS) tegnapi jelentése szerint május végéig 28,1 milliárd korona hiány halmozódott fel, ami közel hatszorosa a tavalyi első öt hónapban képződött 4,8 milliárdos deficitnek és 10,4 milliárd koronával magasabb az április végi összegnél (1 dollár = 43,25 szlovák korona). A deficit megugrásában a külkereskedelmi mérleg romlása játszotta a legnagyobb szerepet. A statisztikai hivatal az első félévre 42 milliárd koronás külkereskedelmi hiányt jelentett (NAPI Gazdaság, 2001. július 28., 2. oldal), a jegybank szerint januártól májusig a bevitel értéke - nagyrészt a technológiai import miatt - 33,3 milliárd koronával haladta meg a kivitelét. A szolgáltatások egyenlege az első öt hónapban plusz 7,2 milliárd, a folyó átutalásoké plusz 4,8 milliárd korona volt, a jövedelmi mérlegben 6,4 milliárdos hiány keletkezett - ismertette az NBS adatait a Reuters. A jegybank májusban 38,4-ről 54,8 milliárd koronára növelte a folyó mérleg idei hiányára vonatkozó prognózisát. A módosított adat a GDP 5,7 százalékának felelne meg az eredetileg becsült 4 százalékkal szemben, elemzők azonban úgy vélik, hogy a bank túl derűlátó, amikor 64,1 milliárd koronás külkereskedelmi hiányt vár. Szerintük a folyó mérleg passzívuma akár 67 milliárd koronára, a GDP 6,9 százalékára is rúghat. (NAPI)

Szerző(k):
Papp Zoltán
06.
27.
23:59

Felemásan alakul az euróövezet folyómérlege

Az Európai Központi Bank tegnap közzétett adatai szerint áprilisban az eurózóna országaiban 20,9 milliárd eurós hiányt mutatott a közvetlen és a portfólióbefektetések mérlege, ami közel négyszerese a tavaly áprilisi mínusznak. A közös fizetőeszköz gyengülése miatt a külföldi tulajdonosok - főként a japán és a közel-keleti befektetők - nettó 18,1 milliárd értékben adtak el euróban jegyzett adósságpapírokat. Az év első négy hónapjában a befektetett összegek nettó kiáramlása 106,8 milliárd eurót ért el, szemben a tavalyi azonos időszakban regisztrált 47,4 milliárddal. Az euróövezet folyó fizetési mérlegében áprilisban 3,3 milliárd eurós hiány keletkezett, ami nem egész a fele a tavaly áprilisi 7 milliárdnak, viszont félmilliárddal nagyobb a márciusi deficitnél. Az áruk külkereskedelmében 5,5 milliárd, a szolgáltatások forgalmában 300 millió eurós többlet képződött.

Szerző(k):
Papp Zoltán