BUX 139450.18 1,33 %
OTP 44850 1,98 %
header

FOLYÓ FIZETÉSI MÉRLEG

01.
02.
23:59

Csökkent a folyó fizetési mérleg hiánya

Meglepően kedvezően alakult tavaly novemberben a lengyel folyó fizetési mérleg deficitje - közölte internetes honlapján a varsói jegybank. A hiány az előzetes adatok szerint az 1999. novemberi 1,02 milliárd dollár és a 2000. októberi 852 millió után csak 320 millió dollár volt. Ez még a felét sem éri el az elemzők által prognosztizált 800 milliós hiánynak. Ez azt jelenti, hogy a rekordot jelentő márciusi 8,3 százalékról és az októberi 7,3 százalékról novemberben a GDP 6,8 százalékára csökkent a folyó fizetési mérleg hiánya. Szakértői vélemények szerint ez fordulatot jelent: a folyó fizetési mérleg hiánya immár nem a legfenyegetőbb veszély, így mivel az infláció is lassul, hamarosan sor kerülhet a kamatok csökkentésére. A kedvező fejlemény a Reuters szerint a szigorúbb költségvetési politikának és a magas kamatoknak köszönhető, amelyek visszafogták az importot és a belföldi fogyasztást. Az óév első 11 hónapjában az import 3,2 százalékkal, 37,564 milliárd dollárra, az export pedig 7 százalékkal, 25,564 milliárd dollárra emelkedett.

Szerző(k):
Barabás János T.
12.
28.
23:59

Csökkent az eurózóna folyómérleg-hiánya

Az eurózóna folyó fizetési mérlegének hiánya a szeptemberi 1,5 milliárdról októberben 0,1 milliárd euróra csökkent, így lényegesen elmaradt a tavaly októberi 0,5 milliárdtól is. Az év első tíz hónapjában a deficit összesen 20,5 milliárd euró volt, szemben az egy évvel korábbi 0,2 milliárd eurós többlettel - közölte szintén tegnap az ECB. A hiány legfőbb oka, hogy az áruforgalom többlete a január-októberi időszakban a tavalyi 71,6 milliárdról 49,7 milliárd euróra olvadt, mivel az import éves összevetésben 26,6, az export viszont csak 20,6 százalékkal nőtt. Októberben a közvetlen befektetések terén 15,7 milliárd euró nettó kiáramlást regisztráltak, míg egy évvel korábban 9,3 milliárdot. A portfólióbefektetések esetében a nettó kiáramlás a szeptemberi 3,9 milliárdról októberben 1,7 milliárdra csökkent, ami töredéke a tavaly októberi 14,6 milliárdnak. A javulás elsősorban a kötvények iránti igény felfutásának köszönhető.

Szerző(k):
Bana Péter
12.
18.
23:59

Az októberi folyó hiány 53 millió euró

A végleges számítások szerint októberben 53 millió euró deficittel zárt a folyó fizetési mérleg, így az első tíz hónap 1,039 milliárd euró folyó hiánya 209 millió euróval kisebb az előző év azonos időszakában mértnél - derül ki a Magyar Nemeti Bank (MNB) tegnap napvilágot látott jelentéséből. Az adósságot nem generáló tőketételeknél 99 millió euró volt a nettó forráskiáramlás.

Szerző(k):
Kolozsi Pál