BUX 139551.24 0,18 %
OTP 45470 0,38 %
header

eredmények

03.
19.
23:59

Huszonhat százalékos osztalékot fizet a Tigáz

Az egy évvel korábbinál 11 százalékkal magasabb, 5 milliárd 408 millió forintos adózás előtti eredményt ért el a hajdúszoboszlói székhelyű Tigáz Rt. Az egykor az OTC-piac fontos szereplőjének számító legnagyobb hazai gázszolgáltató 26 százalékos osztalékfizetést tervez, amely csaknem a teljes nettó eredmény kifizetését jelenti. Az árbevételadatokat a társaság ezúttal nem tette közzé, annyit azonban tudni lehet, hogy a Tiszántúli Gázszolgáltató Rt. fogyasztóinak száma 3 százalékkal nőtt tavaly, miközben 2 milliárd 560 millió köbméter gázt értékesített, amely - az enyhe tél miatt - 4 százalékos visszaesést jelent a bázishoz képest. A társaság az elmúlt öt évben összesen 22 milliárd forintot költött beruházásokra. A Tigáz tulajdonosi struktúrája mára igencsak koncentrálódott, a részvények 51 százalékával az Italgas/SNAM és - az OTC-piaci felvásárlások következtében - 44,5 százalékkal az RWE/VEW rendelkezik. A közkézhányad alig 5 százalékot tesz ki, az elvétve születő kötések 120-140 százalék között szóródnak. T. I.

Szerző(k):
Tallósy István
03.
15.
23:59

Vegyipari fordulatra számít a BASF

A BASF AG német vegyipari társaság üzemi eredménye tavaly a negyedik negyedévben év/év alapon 2,6 százalékkal, 830 millió euróra csökkent - egyszeri tételek nélkül -, míg nettó nyeresége 696 millióról 227 millió euróra zsugorodott; ez utóbbi a magas bázis következménye (egy évvel korábban adta el a cég az Aral benzinkúthálózatban meglevő részesedését). Az eredmények még így is meghaladták a Reuters elemzői konszenzusát. A teljes 2000. évben Európa legnagyobb vegyipari vállalatának egyszeri tételek nélküli üzemi eredménye 15,3 százalékkal, 3,4 milliárd euróra nőtt, 22 százalékkal, 36 milliárd euróra bővülő árbevétel mellett. A cég idén és jövőre is az üzemi eredmény legalább 10 százalékos növekedésére számít, mivel előrejelzésük szerint az év második felében a vegyipari ciklus kedvező fordulatot vesz, és 2002-ben az árak egyértelműen nőnek. A gyógyszeripari részleg tavalyi eladásából befolyó összeggel mintegy 20 milliárd euró áll a BASF rendelkezésére akvizíciókra. (NAPI)

Szerző(k):
Bana Péter
03.
02.
23:59

A várt mértékben nőtt tavaly a holland ING csoport nyeresége

A holland ING Groep NV bank- és biztosítási csoport üzemi nyeresége tavaly a várakozásnak megfelelően 25 százalékkal, 4,01 milliárd euróra nőtt, miközben a nettó nyeresége több mint megduplázódott és 11,98 milliárd eurót tett ki. Európa harmadik legnagyobb pénzügyi társasága a biztosítási tevékenységből 2,3 milliárd euró üzemi nyereségre tett szert - ez 20 százalékkal több az egy évvel korábbinál -, amihez nagyban hozzájárult a tavaly 6,7 milliárd euróért megvett amerikai Reliastar biztosító és vagyonkezelő tavalyi utolsó negyedévbeli eredménye. A banki működés üzemi eredménye - főként a jutalékbevételektől hajtva - 30 százalékkal, 1,7 milliárd euróra emelkedett. A vállalati hitelezés és a saját számlás üzletág viszont - mint a Reuters által ismertetett vállalati közlemény rámutat - gyengén teljesített. Az ugyancsak tavaly megvett, szintén egyesült államokbeli Aetna Financial Services vagyonkezelő 8,3 milliárd euróért való megszerzésének is köszönhetően az ING által kezelt vagyon 46 százalékkal, 503 milliárd euróra ugrott meg. A sajáttőke-arányos megtérülési ráta (RoE) 12,2 százalék lett. A pénzügyi csoport a bizonytalan nemzetközi gazdasági légkörre és piaci hangulatra hivatkozva nem adott részletes előrejelzést idei várakozásait illetően, de ismét megerősítette a részvényenkénti nyereség (EPS) 12 százalékos növekedésére vonatkozó prognózisát. Elemzők szerint a hagyományosan óvatosan tervező csoport EPS-e 13-14 százalékkal nő, de egyesek nem zárják ki, hogy a bővülés akár 22 százalék is lehet a Reliastarnak és az Aetnának köszönhetően. Magyarországon az ING a tulajdonosa a legnagyobb életbiztosítónak számító Nationale Nederlandennek és jelentős szereplőnek számít a nyugdíjpénztári piacon is. (NAPI)

Szerző(k):
Bana Péter