A várt mértékben nőtt tavaly a holland ING csoport nyeresége
A holland ING Groep NV bank- és biztosítási csoport üzemi nyeresége tavaly a várakozásnak megfelelően 25 százalékkal, 4,01 milliárd euróra nőtt, miközben a nettó nyeresége több mint megduplázódott és 11,98 milliárd eurót tett ki. Európa harmadik legnagyobb pénzügyi társasága a biztosítási tevékenységből 2,3 milliárd euró üzemi nyereségre tett szert - ez 20 százalékkal több az egy évvel korábbinál -, amihez nagyban hozzájárult a tavaly 6,7 milliárd euróért megvett amerikai Reliastar biztosító és vagyonkezelő tavalyi utolsó negyedévbeli eredménye.
A banki működés üzemi eredménye - főként a jutalékbevételektől hajtva - 30 százalékkal, 1,7 milliárd euróra emelkedett. A vállalati hitelezés és a saját számlás üzletág viszont - mint a Reuters által ismertetett vállalati közlemény rámutat - gyengén teljesített. Az ugyancsak tavaly megvett, szintén egyesült államokbeli Aetna Financial Services vagyonkezelő 8,3 milliárd euróért való megszerzésének is köszönhetően az ING által kezelt vagyon 46 százalékkal, 503 milliárd euróra ugrott meg. A sajáttőke-arányos megtérülési ráta (RoE) 12,2 százalék lett. A pénzügyi csoport a bizonytalan nemzetközi gazdasági légkörre és piaci hangulatra hivatkozva nem adott részletes előrejelzést idei várakozásait illetően, de ismét megerősítette a részvényenkénti nyereség (EPS) 12 százalékos növekedésére vonatkozó prognózisát. Elemzők szerint a hagyományosan óvatosan tervező csoport EPS-e 13-14 százalékkal nő, de egyesek nem zárják ki, hogy a bővülés akár 22 százalék is lehet a Reliastarnak és az Aetnának köszönhetően.
Magyarországon az ING a tulajdonosa a legnagyobb életbiztosítónak számító Nationale Nederlandennek és jelentős szereplőnek számít a nyugdíjpénztári piacon is.
(NAPI)