A DAM Steel vásárolta meg a DAM-Esz Kft.-t
A DAM Steel vásárolta meg a DAM-Esz Kft.-t
Veszélyben az USA energiaellátása
Nemrégiben betörtek egy kaliforniai energiaelosztó központba. Az eset sokakat elgondolkodtatott az amúgy is áramhiányban szenvedő állam létfontosságú hálózatainak védettségét illetően. A tevékenységét nonprofit alapon végző California Independent System Operator (Cal-ISO) nevű, a kaliforniai áramellátás 75 százalékát irányító cég webszervereit feltörő cracker nem volt különösebben tapasztalt, csupán szerencséje volt, ugyanis kihasznált egy véletlenül adódó emberi hibát – állítják az ügy felderítésén dolgozó nyomozók. Véleményük szerint a Cal-ISO szakemberei számos olyan hibát elkövettek, amely szinte vonzotta a betörőket. A szervereken egy tesztrendszert futtattak, amelyet nem is kellett volna az internetre kapcsolniuk, semmiféle tűzfal nem védte őket, és minden, felinstallált szoftvert meghagytak a gyári beállításaikkal. A behatoló nem volt sem tehetséges, sem tapasztalt, de még így is tovább juthatott volna a tesztrendszereknél, egyenesen az áramellátást vezérlő rendszerekig. Még mindig nem tanultuk meg védeni a létfontosságú infrastrukturális létesítményeinket – kommentálta az esetet Chris Rouland, az Internet Security Systems (ISS) nevű biztonságtechnikai cég hálózati biztonságért felelős igazgatója. 1997-ben egy cybergyakorlaton a National Security Agency (NSA) munkatársainak négynapi próbálkozás után sikerült átvenni az uralmat Chicago, Los Angeles, New York és Washington főbb energiaellátási rendszerei felett – írja a c|net nyomán a jövőnéző.
Vezéráldozat az energiaellátásban
Vlagyimir Putyin orosz elnök a csendes-óceáni partvidék energiaellátási gondjai miatt menesztette Alekszandr Gavrin fűtőanyag- és energiaügyi minisztert - jelentette az MTI. Gavrin tavaly május óta volt a posztján, távozása az első nagyobb változás a Kaszjanov-kormányban. Oroszország csendes-óceáni partvidékén tízezrek fagyoskodnak hónapok óta, mert a helyi távfűtő művek későn kezdték a hőszolgáltatást, ezért szétfagytak a csövek és a radiátorok, a villamos hálózat pedig nem bírta a többletterhelést. Más területeken is komoly nehézségek vannak a kiszolgált hálózatokkal és hőerőművekkel, beleértve Moszkvát és Szentpétervárat is. Az Itar-TASZSZ tudósítása szerint - amelyet a Reuters idézett - Putyin utasította kabinetfőnökét, Alekszandr Volosint, hogy erősítsék meg az 53 százalékos állami tulajdonban levő áramszolgáltató hálózat, az egyesített energiarendszerek (UES) vezetését. Megfigyelők szerint ez azt jelentheti, hogy távozni kényszerül Anatolij Csubajsz, az UES vezetője, volt miniszterelnök-helyettes is. (NAPI)