BUX 139671.45 0,03 %
OTP 45660 -0,67 %
header

energiaár

09.
30.
00:00

Ismét a cégek fizetik a rezsicsökkentést?

Számos ponton módosítaná az áram- és gáztörvényt Németh Szilárd csepeli polgármester, rezsicsökkentésért felelős fideszes képviselő módosító indítványa. A dokumentum szerint a Vértesi Erőmű Zrt. támogatását szolgáló szénipari szerkezetátalakítási támogatást (az úgynevezett szénfillért), a meghatározott villamosenergia-ipari dolgozók kedvezményes árú áramellátásának támogatását, illetve a távhőszolgáltatók kapcsolt termelésszerkezet-átalakítás támogatását (kapcsolt fillért) a korábbiakkal ellentétben csak a nem lakossági fogyasztók fizetnék, a korábbinál magasabb összegben − a szénfillér 0,08 forintról 0,17-re, az áramtámogatás 0,07-ről 0,2 forintra, a távhőtámogatás pedig 1,31-ről 1,71 forintra emelkedik kilowattóránként a céges fogyasztók számára november elsejétől (lakossági oldalról ezzel kilowattóránként 1,46 forint tűnik el, ami 3-4 százalékos árcsökkenés, az ipari fogyasztók azonban 0,62 forinttal fizethetnek többet, az átcsoportosítás több mint 10 milliárd forintot jelent).

Szerző(k):
Leszák Tamás
09.
27.
00:00

Többe kerül az energia Romániában

Bukarest idén megkezdte a lakossági gáz és az áram árának fokozatos liberalizálását − teljesítve az uniós elvárásokat −, hogy 2017 végéig a helyben ki-, illetve megtermelt energiahordozók ára a piaci díjszabásokhoz igazodjék, valamint eltűnjenek a szubvenciók. A lakosság védelme érdekében az áramdíjakban fokozatosan csökken majd a hatósági ár súlya, a gázár emelése pedig éves szinten legfeljebb 10 százalékos lehet − mondta Niculae Havrilet, az Országos Energiaszabályozó Hatóság (ANRE) elnöke. A gáz lakossági ára július elsején 8 százalékkal nőtt, október elsejétől újabb egyszázalékos emelés következik. Jövőre négy lépcsőben összesen 10 százalékos, 2015 és 2018 között pedig további 12 százalékos drágulás várható.

Szerző(k):
Túrós-Bense Levente
09.
26.
00:00

Rezsistopot tervez a brit Munkáspárt

Ed Miliband, a brit Munkáspárt elnöke pártja fórumán kijelentette, hogy ha hatalomra jutnak a 2015-ös parlamenti választásokon, akkor 20 hónapig nem lesz gáz- és áramáremelés. A Munkáspárt számításai szerint a moratóriumnak köszönhetően a háztartások évente 120 fontot (43 ezer forintot), a vállalati fogyasztók pedig 1800 fontot takaríthatnak meg. Nagy-Britanniában 2007 óta a gázszámlák átlag 41, a villanyszámlák 20 százalékkal nőttek − idézte a BBC a londoni statisztikai hivatal adatait. A Munkáspárt szakértői úgy vélik, hogy a hat nagy energiaszolgáltató az elmúlt években felhalmozott profitjára támaszkodva simán átvészelheti az áremelés nélküli időszakot. Az iparág együttesen 2009-ben 2,15 milliárd, 2010-ben 2,22 milliárd, 2011-ben 3,87 milliárd, 2012-ben 3,74 milliárd font nyereséget tett zsebre.

Szerző(k):
Komócsin Sándor