BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
header

dohány

11.
10.
11:27

A költségek nagyobb mértékben emelkedtek, mint az árak

A zimbabwei dohánytermesztés drasztikus visszaeséséről szólnak a hírek A tegnapi hararei aukcióval olyan eladási szezont zártak a zimbabwei dohányültetvényesek, amely a forgalom, s ami még meglepőbb, az árak tekintetében is meghaladta a várakozásokat. A statisztikák szerint összesen 233,7 millió kilogramm szárított dohánylevelet adtak el, kilogrammonként 169,7 USD-centes átlagáron. Ez utóbbi ugyan elhanyagolható mértékben alacsonyabb a tavalyi 174,5 centes árnál, de a mennyiség csaknem egynegyeddel emelkedett. Ennek köszönhetően az ország állandó nehézségekkel küszködő dohányfarmereinek bruttó jövedelme az 1999. évi 332 millió dollárról közel 400 millió dollárra emelkedik. A fenti adatok alapján kibontakozó kép azonban jobb a tényleges helyzetnél, mivel egyéb adatok rácáfolnak erre, és sok megfigyelő szerint e szezon vízválasztó lehet az ágazat sorsát illetően. Jóllehet helyi valutában az aukciókon elért dohányárak mintegy 23 százalékkal magasabbak az elmúlt évieknél, de az ültetvényesek szerint a termelési költségeik ennél jóval nagyobb mértékben, legalább hetven százalékkal emelkedtek. Ráadásul az országot sújtó valutaválság miatt hiány volt dízelolajból és fontos műtrágyákból, növényvédő szerekből. Ezzel magyarázhatók azok a hírek is, hogy több helyen felszámolták a dohányültetvényeket és kukoricát vetettek a helyükbe. Az új termést a prognózisok – noha az esőzés eléri a szokásos mértéket – mindössze 175 millió kilogramm körüli szintre várják. Vannak azonban olyan vélemények is, hogy még ezek az előrejelzések is túlságosan bizakodóak. (Financial Times)

Szerző(k):
Arató János