BUX 138963.54 0,97 %
OTP 44630 1,48 %
header

devizahiteles_mentés

08.
16.
00:00

Hat a devizamentés a hiteltörlesztőkre

Alighanem a beharangozott \"sorsdöntő\" devizaadós-perek pszichikai hatása is hozzájárulhatott ahhoz, hogy annak dacára, hogy az idei második negyedév végére a svájci frank több mint 4,3 százalékkal (249,96 forintról 239,14 forintra) gyengült a forinttal szemben, és megmaradt az árfolyamgát-konstrukció, az elmaradó törlesztések nyomán a nem teljesítő (NPL) jelzáloghitelek aránya 17,6 százalékról 18,3 százalékra emelkedett − ezen belül a devizaalapú jelzáloghitelek esetében 21,2 százalékra futott az NPL-mutató.

Szerző(k):
Nagy Nándor László
08.
13.
00:00

Ismét a kormány előtt a devizahitelesek mentése

A jelek szerint tovább folyik a jó csendőr-rossz csendőr megoldás alkalmazása a devizahitelesek mentése kapcsán. Erre utalhat, hogy a héten a kormány ismét napirendre tűzi a kérdést annak ellenére, hogy a mandátummal ellátott Varga Mihály a tárgyalások közepén tart. A Kossuth rádió reggeli műsorában Rétvári Bence, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium államtitkára jelezte: a tárca a jogi oldalról készíti elő a megállapodást. Két jogelv érvényesülését tartják fontosnak. Az egyik, hogy a szerződések tartalmát teljesíteni kell − a bankok ezen jogelvhez ragaszkodnak. A KIM ugyanakkor azt a jogelvet is fontosnak tartja, hogy ha a szerződés aláírása után rendkívül komoly szintű módosulás történt a feltételekben, akkor a felek jogosultak arra, hogy a szerződések feltételeit átdolgozzák. Rétvári kitért az elől a kérdés elől, hogy az NGM által vezetett tárgyalásokon már megállapodás született-e (híreink szerint ez még nem történt/történhetett meg), azt mondta, a kormány most mindenképp áttekinti a helyzetet. A javasolt megoldásnál szerinte  figyelemmel kell lenni az eddig már alkalmazott eszközökre − például árfolyamgátra.

Szerző(k):
Nagy Nándor László