Üres kasszából készül lazításra Bukarest?
Éles vitát váltottak ki a romániai üzleti és politikai elit körében a kormány tervezett gazdasági intézkedéseiről nemritkán egymásnak ellentmondó hírek. Növeli a bizonytalanságot, hogy Victor Ponta miniszterelnök az idei büdzsé bemutatásakor kizárólag a kiadási oldalt ismertette, a bevételnövelő intézkedésekről nem beszélt. Pedig a költségvetés igen optimista számokra épül, a kormány idén 1,8−2 százalékos növekedés mellett 140 milliárd eurós bruttó hazai termékre számít, a bevételek 5 százalékkal, 46 milliárd euróra nőnek, a kiadások 3,7 százalékos növekedés mellett 49 milliárd eurót tesznek ki. A Ponta-kabinet − a januári bér- és nyugdíjemelést követően − több, jelentős fiskális változtatást is tervez, ezek egyike, hogy a jelenlegi 24 százalékról 9 százalékra mérséklődne a kenyér, valamint a gyártásához kapcsolódó termékek és folyamatok (a gabona, a malomipar és a pékségek) áfája. Az alacsonyabb áfa várhatóan serkenti majd az adófizetési hajlandóságot; a kormány elsődleges célja nem a kenyér árának csökkentése, hanem hogy 70 százalékról legalább 20 százalékra mérséklődjön az adócsalás mértéke az ágazatban − jelentette ki Daniel Constantin agrárminiszter. A megnövekedett adóalap várhatóan kompenzálja majd az alacsonyabb illeték miatt kieső bevételeket, de ellenkező esetben sem lesz drámai hatása az intézkedésnek. Siker esetén az áfacsökkentést más termékekre is alkalmazzák majd − mondta Constantin.
Szerző(k):
Túrós-Bense Levente