Egyre több távhőrendszer áll át biomasszára
Egyre több távhőrendszer áll át biomasszára
Már termel a PannonPower biomassza-tüzelésű blokkja
Elkészült és már hő-, illetve villamos energiát is termel a Dalkia Energia-cégcsoporthoz tartozó PannonPower Holding Zrt. 24 milliárd forintból Pécsett felépített biomassza-tüzelésű blokkja. Az ország legnagyobb, szalmával és kukoricaszárral működő, 35 megawattos energiatermelő egysége a már korábban elkészült 50 megawattos fatüzelésű blokk mellett, az egykori szénnel fűtött kazánok helyén kezdte meg működését. Az új biomassza-tüzelésű kazán teljesítménye elegendő ahhoz, hogy a baranyai megyeszékhely több mint 30 ezer fogyasztót kiszolgáló távfűtési rendszerére kapcsolva kiegészítse a faaprítékkal működő blokkot. A kazán üzembe helyezését követően Pécs teljes távhőellátását zöld energia biztosítja. Emellett évente mintegy 200 gigawattóra áramot is termel, ami nagyjából 100 ezer ember szükségletét fedezi. Az egység fűtéséhez évente 240 ezer tonna, a térségben − többek közt Baranya, Bács, Somogy és Tolna megyében − megtermelt lágyszárú bálázott mezőgazdasági mellékterméket használnak fel. Az új blokk üzembe helyezésével úgynevezett stratégiai tartalékba kerül az erőmű két gáztüzelésű kazánja, ezeket csak rendkívüli időjárás − mínusz 25 fok alatti hőmérséklet − esetén indítják be. A társaság úgy számol, a két kazán leállításával évente mintegy 80 millió köbméter földgázt tud megtakarítani.
Biogázüzem épül Győr mellett
Mintegy 1,1 milliárd forint beruházással 800 kilowatt elektromos kapacitású biogázüzem épül a Győr-Moson-Sopron megyei Felpéc határában. Enyingi Tibor projektvezető szerint a 497 milliós uniós pályázati forrásból és 563 milliós, részben hitelből előteremtett önerőből épülő üzem decemberben kezdheti meg a működést, a teljes kapacitást jövő márciusra érheti el. Az erőmű fa kivételével bármilyen szerves hulladékból képes lesz 55−65 százalékos metántartalmú gázt kinyerni, amellyel meghajtja az áramfejlesztő generátort hővel ellátó turbinát.
Az energiafüggőséget csökkentheti a pelletipar
Lakossági oldalon egyelőre nem versenyképes a pelletfelhasználás, az ipari fogyasztók azonban spórolhatnak a biomassza felhasználásával. A szakma kiszámítható támogatásra vár, a felfutás akár néhány éven belül elindulhat.
Új lendületet kaphat a biomasszaszektor
Magyarország energiatermelésében a megújuló energia részaránya egyre magasabb, az előzetes terveket és elvárásokat is meghaladja, 2012-ben 9,3 százalékos értéket vett fel − mondta Horváth Attila Imre fejlesztés- és klímapolitikáért, valamint kiemelt közszolgáltatásokért felelős államtitkár a Napi Gazdaság Agripellet Energy Forum 2013 konferenciáján. A zöld energiatermelésen belül az áramtermelés részaránya stagnált, a hőenergia-termelés azonban jelentősen emelkedett − e területen leginkább a biomassza alapú termelés adta a kapacitásokat, ezen belül is egyre elterjedtebbek a pelletkazánok − tette hozzá Horváth, aki szerint a növekedés leginkább a biomassza \"helyzetbe hozásából\" adódott, az ilyen energiatermelés részaránya a megújulókon belül a 2010-es 75 százalékról 81,5 százalékra emelkedett 2012-re. Különböző pályázatokon az elmúlt két évben 150 milliárd forintot osztottak szét támogatásként zöld projektekre, a kát rendszeren belül pedig további évi 20-30 milliárd forintot. Az államtitkár szerint a szektorban elindult piaci \"öngerjesztő\" folyamat támogatásra érdemes, hiszen Magyarország természetes energiaforrására, a biomasszára épül, a 2014−2020-as időszakban a KEOP tervezésében pedig a kabinet már alapul veszi majd, hogy az ilyen energiatermelés kiemelt támogatást kapjon. Horváth úgy látja, a pellettechnológia fejlődése alacsonyabb piaci árat eredményez majd, így a lakossági szegmensben is versenyképessé válhat ez az energiaforrás.