BUX 138444.28 0,59 %
OTP 44420 1,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Budapest főispánja szerint már akkor megsemmisült a költségvetés, amikor megszavazták

Sára Botond, Budapest főispánja sem hagyta szó nélkül, hogy Karácsony Gergely törvényellenesnek ítélte meg a MAgyar Államkincstár inkasszóját.

2025. május 29. csütörtök, 20:29

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A főispán Karácsony Gergely csütörtöki, rendkívüli sajtótájékoztatójára reagálva azt írta, már akkor megsemmisült a főváros költségvetése, amikor a Fővárosi Közgyűlés elfogadta azt.

Hozzátette azt is, hogy már a rákosrendezői telekvásárlásról szóló fővárosi döntés előtt is jelezte, hogy megfontolandó az ügy, mert ez olyan nagy vállalás, ami a város pénzügyi helyzetét és működését veszélyeztetheti.

Leszögezte továbbá, hogy a Magyar Államkincstár inkasszója jogszerű volt, mivel a bíróság nem mondta az ellenkezőjét. Szerinte a Kúria mostani döntése egyértelmű és világos: a főváros költségvetése törvényellenes. 

❗️ A főváros költségvetése már akkor megsemmisült, amikor elfogadta a közgyűlés baloldali többsége, hiszen már akkor... Közzétette: Sára Botond – 2025. május 29., csütörtök

Mint az Economx beszámolt róla korábban, Karácsony Gergely csütörtöki sajtótájékoztatóján arról beszélt a budapesti büdzsé kapcsán, hogy a Magyar Államkincstár 10,2 milliárd forintot inkasszált a főváros folyószámlájáról.

Szerinte bár nem kizárt, hogy mulasztás történt, azonban ezt nem tartja valószínűleg. A főpolgármester szerint ez az inkasszózás törvénytelenül történt meg, mivel az önkormányzat azonnali jogvédelmet kért, amelyet keddi napon be is nyújtott a főváros. Az Államkincstár szerdán nem is vonta le a 10,2 milliárdos összeget a főváros számlájáról, holott a főpolgármester szerint ennek akkor lett volna a határideje. Az inkasszózás végül csütörtökön délelőtt történt meg.

Ideiglenes intézkedés a visszaállításra 

Miután az azonnali jogvédelem benyújtása valóban azonnali jogvédelmet jelent, ezért Karácsony Gergely szerint törvénytelenül jártak el, ennek kapcsán pedig levelet is írt az Államkincstárhoz. Ha nem utalja vissza az Államkincstár a pénzt, akkor a főpolgármester szerint hivatali visszaélés történik, és a főpolgármester ismeretlen tettes ellen feljelentést tesz.

Azonnali intézkedéseket terveznek, vagyis ideiglenes intézkedést kérnek a bíróságtól, hogy a Bíróság utaltassa vissza az Államkincstárral a 10,2 milliárd forintot.

Zádori Bence
Zádori Bence
Szerkesztő
Újságírói tanulmányait 2018-ban végezte el a Szegedi Tudományegyetem Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszékén. Első munkáit még kulturális újságíróként, a ContexUs hasábjain írta, később a szegedi egyetem sajtóosztályán szerkesztette az egyetemi magazint, gyakornokként. 2021 tavaszától egészen 2023-ig Szeged helyi ügyeivel foglalkozott, többek között a helyei egyetemi és kulturális közösségekkel, a tudományos élettel, emellett pedig a városi közgyűlés egyik tudósítója volt. 2023 júliusában csatlakozott az Economx csapatához, mely akkor még Napi.hu-ként volt ismert. Főként a mesterséges intelligencia, a technológiaipar, a turizmus és a belpolitika témájában ír. Hobbija a hátizsákos utazás és a filozófia.

Ez is érdekelhet